Yaşlı diyabetik erkeklerde sarkopeni
Sarcopenia in the elderly diabetic men
  1. Tez No: 267780
  2. Yazar: MEHMET TAYFUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF KARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
GİRİŞ: Sarkopeni temelde yaşlanma ile ilişkili kas kütlesi veya fonksiyonlarındaki kayıp olarak tanımlanır. Kaslardaki yapısal ve fonksiyonel gerilemeye bağlı olarak hareketlilik azalmakta, güçsüzlük, düşmeler ve morbidite artmaktadır. Sarkopeni gelişiminde nörolojik, çevresel, besinsel, hormonal ve genetik pek çok faktörün etkileşiminin önemli olduğu belirtilmektedir. Diyabetik bireyler hızlanmış yaşlanma sürecine eğilimli olup bu bireylerde çeşitli faktörlerin de etkisiyle kas kütlesinde ve gücünde kayıp daha erken yaşta olmaktadır.AMAÇ: Yaşlı diyabetik erkek olgularda sarkopeni varlığının belirlenmesi ve diyabeti olmayan yaşlılar, diyabeti olan gençler ve sağlıklı kontroller ile karşılaştırılmasıdır.METODLAR: Çalışmamıza toplam olarak 16 diyabetik yaşlı erkek, 16 diyabetik genç erkek ve 16 diyabetik olmayan yaşlı olgu dahil edildi. Ayrıca daha önce 60 sağlıklı erkek olguda yapmış olduğumuz çalışmada elde ettiğimiz veriler de kontrol grubu olarak kullanıldı. Olgular öncelikle efor testi ve elektrokardiyografi yapılarak değerlendirildi. Efor testi negatif olan olgulara Cybex 350 ekstremite izokinetik güç ölçüm cihazı ile her iki alt ekstremite izokinetik bacak ekstansiyon ve fleksiyon testi yapıldı. Tüm ölçümlerin ortalaması genel ortalama kas gücü (GOKG) olarak belirlendi. Bioelektrik impedans analizi ile yağsız vücut kütlesi belirlendi ve vücut yüzey alanına göre düzeltilerek VYAKK (yağsız kas kütlesi/vücut yüzey alanı) değeri belirlendi. Tüm olgularda klinik, demografik ve laboratuar değerleri belirlenerek karşılaştırma ve korelasyon analizlerinde kullanıldı.BULGULAR: VYAKK değeri genç diyabetiklerde, yaşlı diyabetiklerde ve diyabeti olmayan yaşlılarda genç sağlıklı gruba göre anlamlı olarak daha düşüktü. Diyabetik olmayan yaşlıların kas kütlesi, VYAKK ve bazal metabolik hızı diyabetik olmayan gençlere göre daha düşüktü.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Sarcopenia is defined as age-related loss of muscle mass and function. Due to the structural and functional regression of the muscles, mobility decreases and frailty, falls and morbidity increase. It is indicated that the interactions of neurological, environmental, nutritional, hormonal and genetic factors are important in the development of the sarcopenia. Persons who have diabetes mellitus tend to have an accelerated aging process and loss of muscle mass and functions occur earlier with the influence of various factors in these patients.OBJECTİVE: To define the presence of the sarcopenia in the elderly diabetic patients and comparison with the elderly non-diabetic subjects, younger diabetic patients and healthy subjects.METHODS: 16 elderly diabetics, 16 younger diabetics and 16 elderly non-diabetics were included in our study. The data of our previous study in 60 healthy men were used as a control group. All the subjects were evaluated firstly with exercise testing and electrocardiography. Isokinetic leg extension and flexion tests from both lower extremities were done by Cybex 350 isokinetic dynamometer in eligible subjects. The mean value of muscle strength parameters was defined as average muscle strength (AMS). Fat free mass was detected by bioelectric impedance analysis and was corrected according to body surface area to determine FFMBSA (fat free mass/body surface area). Clinical and demographical data and laboratory values were evaluated in all the cases and were used in comparison and correlation analyses.RESULTS: FFMBSA was lower in younger diabetic patients and elderly diabetic patients and elderly non-diabetic patients compared to healthy subjects. Fat free mass, FFMBSA and basal metabolic rate were lower in elderly non-diabetic patients than healthy subjects.