Yenidoğan sepsisinde antibiyotik direncinin altı (2002-2007) yıllık Cerrahpaşa Tıp Fakültesi deneyimi
Cerrahpasa Medikal Faculty experience on antibiotic resistance of newborn sepsis during six (2002-2007) years
- Tez No: 267785
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ PERK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışma, kliniğimizde izlenen yenidoğan sepsisi olgularının özellikleri, enfeksiyon etkenleri ve antibiyotik dirençlerini incelemek amacı ile gerçekleştirildi.Gereç ve Yöntemler: Çalışmamız Ocak 2002 ile Aralık 2007 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde kan kültürü pozitifliği ile kanıtlanmış toplam 187 sepsis olgu ile retrospektif olarak yürütüldü.Bulgular: Altı yılda toplam 1891 hasta yatırıldı, 257 (%13,6) hastaya sepsis tanısı konuldu. Hemokültür pozitif 187 (%72,7) olgu saptandı. Olguların % 38 (n=71) erken sepsis, % 58,3 (n=109) geç sepsis ve %3,7 (n=7) bulaş olarak kabul edildi. Bebeklerin %62,2 erkek, %37,8 kız idi. Hastaların %76,7'si (n=138) prematüre doğanlar idi. Bunlardan %75,6 düşük doğum ağırlıklı ve % 45 ÇDDA (
Özet (Çeviri)
Objective: In this study we aimed to evaluate the clinical characteristics of newborns with proven sepsis, the causative agents and antibiotic resistance in our NICU.Materials and methods: We evaluated retrospectively with a total of 187 sepsis patients who have blood culture positivity in Newborn Intensive Care Unit at Istanbul University Cerrahpasa Medical Faculty Pediatrics department between January 2002 ? December 2007.Results: We internalized 1891 patient during six years, 257 (13,6%) of them having been diagnosed as sepsis. Hemoculture were positivite in 187 (72,7%) cases. 38% (n=71) of the cases were accepted as early sepsis, 58,3% (n=109) as late sepsis and 3,7% (n=7) as contamination. 62,2% of patients were male and 37,8% were female. 76,7% (n=138) of patients were premature newborns. 75,6% of the prematures were low birth weight and 45% of them were very low birth weight. Prematurity and low birth weight are thought as risk factors for sepsis. Early sepsis risk factors were maternal premature rupture of membranes/chorioamnionitis/urinary infection in 62% of patients, and umbilical catheter usage in 88,7% of patients. Late sepsis risk factors were NGT in 71,6% of patients, blood or blood product transfusion before sepsis in 82,4% of patients and prolonged length of stay. Average internalization duration was found as 20 days for early sepsis and 26 days for late sepsis. Total sepsis mortality rate was found 22,7% (n=42). Of whom 61,9% were early sepsis.Pathogenic microorganism?s were 29,6% Klebsiella spp., S. epidermidis 18,3% ve GBS 5,6% for early sepsis. For late sepsis CoNS 48,6%, Serratia spp. 9,2% ve Candida spp. 6,4% were the pathogenic microorganism?s.We treat the early sepsis patients with ampiric ampicillin and netilmicin and late sepsis patients with sefoperasone-sulbactam and amicacin. Antibiotic resistances were 90,5% to ampicillin, 28,6% to netilmicin and 14,3% to amicacin and no resistance to sefoperasone-sulbactam for Klebsiella; 23,1% for ampicillin, 15,4% for netilmicin and no amicacine and sefoperasone-sulbactam resistance for S. epidermidis; 15,1% ampicillin resistance and no netilmisin, amicacin and sefoperasone-sulbactam resistance for CoNS.Methicillin resistanse was 58,6% for CoNS, 68,4% for S.epidermidis, 37,4% for S. aureus. Vancomycin resitance was not detected.Results: We decided to continue our ampiric antibiotic treatment protocol. Antibiotic sensitivities and resistances of infection agents should be considered; results of each department should be checked and regularly updated while planning ampiric treatment.