Yapılmış tedavilere yanıt vermemiş ve / veya sorunlu osteoporozu olan hastalarda Teriparatide uygulaması
Application of Teriparatide to patients who have not respond well to other treatment options and / or have problematic osteoporosis
- Tez No: 267784
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SADİ GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
İnsan yaşamının uzaması sonucunda sık gördüğümüz hastalıklardan biri de osteoporoz olmuştur.Tüm osteoporozlular içind post-menopozal osteoporoz büyük çoğunluğu teşkil etmektedir. İlk ve tek osteoblastik aktiviteyi arttırıcı ajan olan teriparatid'i Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrin ve Metabolizma polikliniğine başvuran 73,83+/-6,87 yaşında sorunlu ve ilerlemiş osteoporozlu 20 hasta üzerinde ortalama 13,67+/-4,55 ay kullandık. Önemli bir yan etkiye rastlamadık. Hastaların vertebra BMD'leri p=0,016 anlamlılık düzeyinde arttı. Femur BMD'lerinde anlamlı bir değişiklik olmadı. Çalışmaya alınmış hastalar daha önce teriparatide dışı antiosteoporotik ilaçlar özellikle bisfosfanatlar kullanmıştı. Literatürden de bilindiği gibi bisfosfanatlar ve özellikle alendronate teriparatide'nin tedavi etkisinin ortaya çıkımasının engeller.Sonuç olarak hem kendi çalışmamızın, hem de yapılan ve yayınlanan diğer çalışmaların sonucunda teriparatide'nin osteoporoz tedavisinde epey etken ve güvenilir bir ilaç olduğu sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Life expectancy of the human beings has increased and some diseases like osteoporosis has been recognized in later life by the human beings.Regarding all osteoporotic diseases, postmenauposal osteoporosis is the leading majority. Teriparatide is the first and single drug promoting osteoblastic activity. We evaluated the efficay of teriparatide in the patients between the ages 73,88 +/-6,87, who consulted the Endocrinology and Metabolism Ambulatory of the Internal Medicine Clinic of the Cerrahpasa Medical Faculty of Istanbul University. 20 patients were put on treatment for an average of 13,67+/-4,55 months.There were no serious side effects, that had been observed. Bone Mineral Density (BMD) of the patients increased significantly namely p=0,016. BMD of the femur do not increse significantly. The patients, who had been enrolled in this study, have had taken various antiosteoporosis agents, other than teriparatide and mostly biphosphanates. It is well known that biphosphanates especially alendronate partly inhibits the efficacy of teriparatide.Due tou our study findings and other performed and published studies we can conclude that teriparatide is an efficient and safe drug for the treatment of osteoporosis.