Realism in Turkish painting
- Tez No: 26779
- Danışmanlar: PROF.DR. APTULLAH KURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Tarihte sanatçıların çalışmaları ve yaşamları içinde bulundukları dönemin sosyal hareketlerini, fikirlerini, ve değişikliklerini yansıtmıştır. Gerçekten, Avrupa ve Osmanlı imparatorluğunda ondokuzuncu yüzyıl önemli bir dönemdir. Avrupanm bütün sosyal ve politik kurumlarında kökten değişiklikler oluyorken, Osmanlı İmparatorluğu yavaşça çökmekteydi. Böylece, zayıflamış olan Osmanlı imparatorluğu Batıdaki gelişmiş teknik ve askeri güce sahip olma ihtiyacı duydu. Batıdan gelen ve Batı ülkelerine gönderilen görevliler Avrupa kültürünün öncelikle Osmanlı imparatorluğunun seçkin sınıflarını etkilemesine neden oldular. Tanzimat Fermanıyla birlikte batılılaşma Osmanlı toplumunun sanatsal ve sosyal kuruml arma yayı İdi. Sonuçta, batılı resim anlayışı minyatür resmin yerini aldı. Türk sanatçısı batı resminden sadece teknik olarak değil, aynı samanda konu olarak da etkilendi. Gerçekçi tara tamamen yeni bir başlangıç olarak Türk resminde benimsendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Throughout history the lives and works of artists have reflected the changes and dynamics of the ages in which they lived. Indeed, the nineteenth century was a remarkable period both in Europe and in the Ottoman Empire. While the radical changes on all socio-political fronts in Europe were happening, the Ottoman Empire was gradually declining. The gradual decline of Ottoman Empire created a need to possess the technological and military superiority found in the West. Because of the exchange of formal and informal emissaries between the Empire and Western nations, western culture started influencing the privileged class of the Ottoman Empire. With the“Tanzimat Fermanı”westernization became widespread in all artistic and social fronts in the society. Consequently, western painting replaced the miniature painting. Turkish artist was influenced by Western painting not only as a new technique but also as a subject-matter. Realist style was adopted to Turkish painting as a revolutionary start after the miniature painting.