The Effectiveness and the future of foreign investment in the Turkish banking sector
  1. Tez No: 26780
  2. Yazar: TARCAN TUNÇ GEÇGİL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZER ERTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Türk Finans Sektörü hızlı bir değişim içindedir. Bankacılık Sektörü, son on yılda 1980'li yılların liberalleşme politikalarının etkileri, yüksek enflasyon ve faiz oranları, değişen bankacılık kanunları ile bilgisayar ve telekomünikasyon teknolojisinin yayılmasıyla son elli yıldakinden daha fazla değişmiştir. Türkiye'nin 1980'de uygulamaya koyduğu ekonomide liberalleşme programı, bankacılık sektöründe yabancı sermayeli yatırıma önemli bir görev düştüğünü gösterdi. Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye arasında artan ilişkiyle birlikte, A.B.D. bankaları sektörde oldukça önemli bir rol oynar hale geldiler. Ayrıca İslam dininin artan etkisiyle de islam bankacılığı prensiplerini uygulayan özel finans kurumları gelişmeye başladı. Bu tezin amacı, çoğu 1980'den sonra Türkiye'de kurulmuş olan yabancı bankaların etkilerini araştırmak ve bundan sonra bankacılık sektöründe yabancı sermayeli yatırımının geleceği ile ilgili tahminde bulunmaktır. Tez, Türkiye'de yerleşik yabancı bankaların Genel Müdürlüklerine sunulan bir araştırmanın sonuçlarını da finans sektörüyle ilgili teorik bilgilere dayandırarak incelemektedir. Bu sonuçlar finans sektörüne ait geçerli bilgilerle desteklenmektedir. 11
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Turkish financial services industry is facing times of great change. The effects of the liberalization policies of the 1980's, inflationary economic policies, high interest rates, changing banking regulations, and the spread of computer and telecommunications technology have caused more change in banking in the last few years than in the previous fifty. Turkey's 1980 economic stabilization and liberalization program assigned significant role to direct foreign investment in the banking sector. With the increasing relationship between the United States and Turkey, U.S. banks began to play the leading role among those international banks. Also, with increasing Islamic fundamentalism, financial institutions following Muslim banking principles started growing in number. The purpose of this thesis is to establish the effectiveness of foreign banks, the majority of which were founded after the 1980's in Turkey, and to predict what the trend toward new foreign investment into the banking sector would be. Building upon a theoretical background, the thesis will present and evaluate the results of a questionnaire given to the General Managers of foreign banks in Turkey. These results will be complemented with relevant background information on the financial services industry.