Fetal intrakranial patolojilerin fetal MR ile görüntülenmesi
Fetal MR imaging of intracranial pathologies
  1. Tez No: 267794
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT ALBAYRAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Fetus değerlendirmesinde primer tarama yöntemi US dir. 1990' larda half-Fourier acquisitionsingle-shot turbo spin-echo (HASTE) gibi hızlı MR sekansları geliştirildi. Bu sekanslarla tek bir kesit için gerekli zaman 400 milisaniyeden daha az olduğu için fetus hareketlerinin yol açtığı artefaktlar azalmaktadır. Çalışmamızda intrauterin Ultrasonografi (US) incelemesinde merkezi sinir sistemi (MSS) anomalisinden şüphelenilen 41 gebe hastaya ait 42 fetusün fetal MR bulguları retrospektif olarak değerlendirildi. Fetal MR altı olguda tanıyı kesinleştirirken, yedi olguda patolojinin ayrıntılı olarak tanımlanmasını sağlamıştır. Altı olguda ise ek patolojiyi göstermiştir.Sonuç olarak fetal MRG fetal beynin değerlendirilmesinde normal gelişim hakkında daha özgül bilgiler sağlayarak etkin bir rol oynamaktadır. US incelemenin tanısal olarak yetersiz kaldığı ya da saptanan patolojinin tüm ayrıntılarıyla değerlendirilemediği olgularda MRG, klinik yaklaşımı etkileyebilecek ek bilgi sağlayabilir ve şüpheli olgularda uygulanabilecek alternatif bir tanı yöntemi olabilir.
Özet (Çeviri)
Ultrasonography (US) is the primary screening modality for evaluation of the fetus. In the 1990s, faster imaging sequences were developed such as including half-Fourier acquisitionsingle-shot turbo spin-echo (HASTE). These sequences acquire a single lice in less than 400 msec that decrease the artifacts caused by fetal motion. In this study fetal MRI findings of 42 fetuses of 41 pregnant women, who suspected to have CNS abnormalities on intrauterine ultrasonography (US) were evaluated retrospectively. Fetal MRI assured the diagnosis in six cases, defined the pathology in details in seven cases and defined additional pathology in six cases.In conclusion MRI has made a significant impact on the evaluation of the fetal brain, providing more specific information about normal development. When US imaging is suboptimal or when the detected abnormality can not be assessed in details, MRI may provide additional information which may affect the clinical approach and may be used as an alternative diagnostic tool in suspected cases.