Koroner bypass cerrahisi anestezisinde Pentoksifilin'in pulmoner nötrofil sekestrasyonu ve hemodinami üzerine etkileri
  1. Tez No: 59312
  2. Yazar: GÜLÇİN SENDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Kardiyopulmoner bypass'dan (CPB) sonra sık görülen komplikasyonlardan biri de pulmoner disfonksiyondur. Bu komplikasyonun, CPB sırasında aktive olan kompleman sisteminin yolaçtığı pulmoner nötrofil sekestrasyonuna bağlı olduğu düşünülmektedir. Çalışmamızda koroner bypass cerrahisi uygulanan olgularda bu mekanizmada profilaktik bir rolü olup olmadığını araştırdığımız pentoksifilin uygulamasının, pulmoner nötrofil sekestrasyonu ve hemodinami üzerine etkilerini ortaya koymayı amaçladık. Yüksek doz opioid anestezisi altında koroner arter cerrahisi uygulanan 41-66 yaşlan arasındaki 18 olgunun 10'una anestezi indüksiyonunu takiben lmg/kg IV pentoksifilin uygulanmasını takiben CPB'ın sonuna dek 1 mg/kg dozda infuzyon sürdürüldü. Konrol grubuna ise aynı volümde serum fizyolojik uygulandı. İndüksiyondan sonra, aortik kros klemp öncesi-sonrası ve CPB'm sonunda eş zamanlı olarak alman venöz ve arteriyel kan örneklerinde nötrofil sayılan ve serbest oksijen radikali (SOR) metaboliti olan serum malondialdehit (MDA) düzeyleri ölçüldü. Aynca lmg/kg IV pentoksifilin uygulanmasından önce ve sonraki dönemlerde hemodinamik ve oksijen transportuna ilişkin parametreler ölçüldü ve kaydedildi. CPB'î takiben tüm olgularda belirgin bir nötropeni saptandı. Pentoksifilin uygulamasının,kompleman aktivasyonuna bağlı nötropeniyi engellemediği görüldü. Kros klempin kaldırılması ve CPB sonrası dönemlerde tüm olgularda belirgin bir nötrofili tablosu ortaya çıktı. Pentoksifilin'in nötrofili tablosunu etkilemediği gözlendi. Ancak kontrol grubu ile karşılaştırıldığında pentoksifilin uygulanan grupta, venöz ve arteriyel nötrofil sayılan arasındaki fark (puimoner nötrofil sekestrasyonu) ve sekestre nötrofillerden salman SOR metaboliti olan MDA düzeylerinin istatistiksel ve klinik olarak anlamlı şekilde düşük olduğu saptandı. Pentoksifilin uygulamasının,kalp hızı ve ortalama arter basıncında minimal değişikliğe yolaçtığı, sistemik ve pulmoner vasküler rezistansta ise belirgin azalmaya yolaçıp kardiyak indeksi artırdığı saptandı. Sonuç olarak, pentoksifilin'in koroner bypass cerrahisi uygulanacak olgularda, olumsuz hemodinamik etkilere yol açmaksızın nötrofil sekestrasyonu ve serbest oksijen radikali metabolitlerini azalttığı ve postoperatif puimoner problemleri azaltmada avantaj sağlayabileceği kanısına varıdı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Pulmonary dysfunction is one of the most common complications of cardiopulmonary bypass (CPB). This complication is thought to be related to the pulmonary neutrophil sequestration due to the compleman system activation during CPB. In this study we aimed to investigate the prophylactic effects of pentoxifyllin administration on the pulmonary neutrophil sequestration and hemodynamic parametres. Eighteen patients undergoing elective aorto-coronary bypass greft surgery were anesthetized with high dose opioid anesthesia. The study group (10 patients) was given pentoxyfillin of 1 mg/kg after the induction of anesthesia and infusion was continued in a dose of 1 mg/kg/hour until the end of the CPB. In the control group the same volume of serum phsyologic was used. The neutrophil account and the level of serum malondialdehit (MDA), a metabolyte of free oxygen radical, were measured in the venous and arterial blood samples after the anesthesia induction, on pre- and post aortic cross-clamping and the end of the CPB. In addition the hemodynamic and oxygen transport parametres were recorded before and after pentoxifyllin administration. After the onset of CPB, a significant neutrophenia was observed in the all patients. Pentoxifyllin was not able to prevent this neutrophenia. After declamping of aorta and CPB, significant increases in the netrophill account were detected in the each group. Pentoxifyllin failed to prevent these increases. However the pulmonary sequestration of neutrophils and the level of MDA were significantly and clinically lower in the study group compared to the control group. Pentoxifyllin administration caused minimally changes on the heart rate and mean artery pressure while significant decreases were detected in the systemic and pulmonary vasculary resistance with an increase in the cardiac index. Pentoxifyllin administration was thought to be an advantage on the prophylactic of the postoperatif pulmonary complications as a result of the decreases in the pulmonary neutrophil sequestration and the level of the metabolytes of free oxygen radicals with minimally hemodynamic effects during CPB. 45