Klinik olarak piriformis sendromu tanısında kullanılan testlerin duyarlılık ve özgüllüğünün araştırılması
The sensivity and specifity of clinical tests for the diagnosis of piriformis syndrome
- Tez No: 267805
- Danışmanlar: PROF. DR. MERİH SARIDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Piriformis sendromu tanısı bir dışlama tanısıdır ve siyataljiye neden olabilecek, lomber patolojiler ve siyatik sinire bası yapabilecek pelvik kitle gibi diğer nedenler dışlandıktan sonra, klinik olarak konulur. Freiberg, Beatty, Pace, FAİR testleri piriformis sendromu için tanımlanmış özel testlerdir. Bu çalışmanın amacı, piriformis kasına ultrasonografi rehberliğinde tanısal enjeksiyon yapılarak piriformis sendromu için kullanılan klinik tanı testlerinin duyarlılığını ve özgüllüğünü araştırmaktı.Tek taraflı kalça ağrısı ve/veya bacak ağrısı yakınması ile başvuran 54 olgu değerlendirildi. Ayrıntılı muayenenin yanında altın standart test olarak olgulara piriformis enjeksiyon testi yapıldı. Özel tanı testleri iki ayrı hekim tarafından, kör olarak değerlendirildi. Bu şekilde testlerin araştırmacılar arasındaki güvenilirliği de ölçüldü. Hastaların ağrı şiddeti, vizüel anolog ağrı skalası (VAS) kullanılarak sorgulandı. Lokal enjeksiyonu takiben, ağrısında %50'nin üzerinde azalma olan olgular PS olarak kabul edildi. Araştırmaya alınan toplam 54 olgudan, 42'si (%77,8) piriformis enjeksiyonu testi pozitif bulunarak PS tanısı aldı. Oniki olguda da piriformis enjeksiyonu testi negatif bulundu. Buna göre PS'de kullanılan özel tanı testlerinin duyarlılık ve özgüllük değerleri hesaplandı. Özel tanı testleri için duyarlılık ve özgüllük değerleri sırasıyla; FAİR (0,786- 0,08), Freiberg (0,435-0,583), Pace (0,309-0,416), Beatty (0,595-0,416) olarak bulundu. Çalışmamızda PS tanısı için FAİR testinin duyarlılığı yüksek iken, özgüllüğü beklenenden daha düşük bulundu.PS için kullanılan tanı testlerinin araştırmacılar arası güvenilirliği ile ilgili, FAİR testinde orta dereceli uyum (?=0,553), Freiberg testinde orta dereceli uyum (?=0,585), Beatty testinde iyi dereceli uyum (?=0,77) çıkarken Pace testi araştırmacılar arasında uyumsuz bulundu.Klinik tanı testleri PS tanısı için tek başlarına yetersizdirler ancak uygun anamnez ve tanısal çalışmayla birlikte tanı için yararlı olabileceklerini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Piriformis syndrome (PS) often defines pain arising from the gluteal region and radiating to the leg and other symptoms that can be accompanied with sciatic nerve compression due to spasm, edema, contracture, or myofascial trigger point in piriformis muscle.PS is a diagnosis of exclusion and mostly clinically that can be made after excluding lumbar pathologies and the other causes that may compress sciatic nerve such as pelvic masses.Freiberg, Beatty, Pace, FAİR tests are specific tests defined for piriformis syndrome. The main diagnosis is based on loss or reduction of pain after local anesthetic injection to piriformis muscle. Purpose of this study, was to evaluate the sensitivity and specificity of clinical diagnostic tests (Freiberg, Beatty, Pace, FAİR) which are used for diagnosing piriformis syndrome by making local piriformis muscle injection with using ultrasound guidance. 54 patients, admitted with one-sided hip pain and / or leg pain complaints to Istanbul University, Faculty of Medicine, Department of Physical Medicine and Rehabilitation outpatient clinic between December 2007 and January 2009 were included in the study. Besides detailed clinical examination piriformis injections were performed to cases as the gold standard test. Specific diagnostic tests (FAİR, Freiberg, Beatty, Pace) were performed by two different physicians as blinded. The pain intensity of patients was questioned before and after injection, using visual analog scale (VAS). Patients with over 50% reduction in pain following local injection was considered to be PS. A total of 54 patients excluded from the study, in 42 (77.8%) the piriformis injection test was positive and they were diagnosed as PS. In twelve cases piriformis injection test were negative. Accordingly, sensitivity and specificity values for specific diagnostic tests (FAİR, Freiberg, Beatty, Pace) were calculated. The sensitivity and specificity values for specific diagnostic tests were found as FAİR (0.786-0.08), Freiberg (0.435-0.583), Pace (0.309-0.416), Beatty (0.595-0.416) , respectively. In our study test for the diagnosis of PS FAİR test resulted with the highest sensitivity but its specificity was lower than expected. The results for the reliability between the researchers for diagnostic tests used for PS was as below; Moderate FAİR compatibility test (? = 0.553), moderate Freiberg compatibility test (? = 0.585), Beatty a good degree of compatibility test (? = 0.77), while Pace is found incompatible between researchers.Since fairly good results can be obtained with treatment by early diagnosis of PS and, each physiatrist must have knowledge about symptoms and diagnosis, and should consider PS in the differential diagnosis of sciatica.As a result we think that specific diagnostic tests alone are insufficient for the diagnosis of PS, but may be useful for diagnosis with appropriate history and diagnostic studies.