Hipertansiyonun eşlik ettiği koroner arter hastaları, saf hipertansif hastalar olmak üzere iki grup hastada serum interlökinlerinin ve inflamatuvar parametrelerinin ADP etkili trombosit agregasyonuna etkisinin karşılıklı incelenmesi
The assesment on the impact of inflamatory parameters, plasma interleukiens on the platelet aggregation with ADP influence in two group patients ; hypertensive patients with or without coronary artery disease
  1. Tez No: 267804
  2. Yazar: GONCA GÜL BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ERDİNE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Koroner arter hastalığı patogenezinde bir çok faktör rol oynamaktadır. Hipertansiyon ise kalp ve damar hastalıklarına yol açan nedenler içinde ilk sırada yer alır. Koroner arter hastalığı patogenezinde endotel disfonksiyonu ve inflamasyonun sorumlu olduğu bilinmektedir. Endotel disfonksiyonu ve inflamasyonun tetiklediği trombosit agregasyonunda meydana gelen değişiklikler ise koroner arter hastalığı gelişiminde önemli rol oynar. Amacımız trombosit agregasyonunu etkileyen faktörlerin tespiti ile hastalığın erken dönemlerinde riskli grubu belirleyerek bu parametrelerde olabilecek değişimler ile klinik sonuçları önleyebilmek adına literatüre katkıda bulunmaktır. Çalışmamızda hipertansiyon ve hipertansiyonun eşlik ettiği koroner arter hastalarında adipoz kaynaklı sitokinlerin trombosit agregasyonuna ile ilişkisini araştırdık.Çalışmaya iki gruba eşit dağılım göstermek üzere 60 hasta dahil edildi. Hastalarda, iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmayan serum lipit değerleri, kan basınçları, VKİ ölçüldü.İki grup hastada adiponektin, NO, TNF ? düzeyleri ölçülerek bu ve diğer parametrelerin trombosit agregasyonuna etkisi araştırıldı.
Özet (Çeviri)
There are a lot of factors in the pathogenesis of Coronary Artery Disease. Hypertension takes the first place in the list of heart and blood vessels diseases. It is known that endothelial dysfunction and enflamation is responsinle of Coronary Artery Disease. The changes that endothelial dysfunction and enflamation triggers takes an important role in the development of Coronary Artery Disaease. Our goal is to contribute the literature in the name of preventing the changes in parameters and clinical results by determination of the factors that effect the platelet aggregation and determination of risk groups in the early periods ofthe disease. In our study, we searched the relationship of hypertension and adipose derived cytokines in patients with coronary artery disease and hypertension and platelet aggregation.60 patients were included in the study with the equal distribution into 2 groups. Serum lipid values, blood pressures and BMI were measured in patients where there were no statistically significant difference between 2 groups.By measurng adinopectine, NO, TNF ? levels in both groups of patients, the effect of these parameters and other parameters on platelet aggregation were researched. There were no significant differences between the leveks but it was determined that NO, TNF ?, Triglyceride levels has an association with the platelet aggregation.