Kronik mezenterik iskemide endovasküler tedavi
Endovascular treatment of chronic mesenteric ischemia
- Tez No: 267816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT CANTAŞDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kronik mezenterik iskemi(KM?), intestinal hipoperfüzyondan kaynaklanankronik postprandiyal karın ağrısı olarak tanımlanır. Postprandial karın ağrısı,kilo kaybı ve sitofobi en sık görülen semptomlarıdır. En sık nedeniaterosklerozdur.Anjiografi tanıda altın standarttır. Anjiyografi ile akut nonoklüzivmezenterik iskemi ile oklüziv iskemi birbirlerinden ayırt edilebilir.Tedavisi cerrahi ya da endovasküler revaskülarizasyondur.Bu çalısmada KM? gelisen olgularda radyolojik tanıyı takiben anjiografikinceleme sonucu endovasküler tedaviye uygunluğunun belirlenmesi veendovasküler tedavi etkinliğinin gösterilmesi amaçlandı.Ocak 2002 - Aralık 2009 tarihleri arasında ?stanbul ÜniversitesiCerrahpasa Tıp Fakültesi Girisimsel Radyoloji bilimdalında toplam 27 hastada(13 kadın, 14 erkek) endovasküler yolla ÇT ve/veya SMA'e PTA ve/veyastentleme islemi uygulandı.27 hastanın 12'sinde SMA, 17'sinde ÇT ve 2'sinde ise SMA+ÇT'a yönelikendovasküler tedavi islemi uygulandı. SMA'e yönelik endovasküler tedaviuygulanan 12 hastanın 10'una stentleme, 2'sine PTA yapıldı. ÇT'a yöneliktedavi uygulanan hastaların ise 12'sine stentleme, 6'sına PTA yapılırkenhastalardan 1'ine stentleme+PTA uygulandı.Olguların hastanede kalıs süresi ortalama 1,5 gündür?slem sonrası çekilen kontrol anjiografilerde 21 olguda (%77.8) totaldilatasyon, 6 olguda (%22.2) ise rezidü stenoz izlenmis olup stenoz oranı 5'inde%30'un altında, 1'inde ise % 55-60 oranındadır. Bu sonuçlar teknik basarıoranımızın %96.3 olduğunu göstermektedir.?slem sonrası minör komplikasyon olarak 2 olguda (%7.4) kasıkhematomu gelisti ve konservatif tedaviyle düzeldi. Major komplikasyon veisleme bağlı mortalite (%0) izlenmedi.Yaptığımız çalısma KM?'de gelisen teknoloji ile birlikte endovaskülertedavinin etkinliği ve güvenilirliğinin giderek arttığını göstermektedir. Ayrıcason yıllardaki çalısmalar da endovasküler tedavinin öncelikli olarak tercih edilentedavi yöntemi olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Chronic mesenteric ischemia is defined as chronic postprandial abdominalpain caused by intestinal hipoperfusion. The most commonly encounteredsymptoms are postprandial abdominal pain, weight loss and sitophobia. Themost common underlying cause is atherosclerosis.Gold standard for diagnosis is angiography. Angiography can differentiateacute nonocclusive mesenteric ischemia and occlusive ischemia from each other.The treatment choice is surgery or endovascular revascularisation.In this study, we aimed to define the compatibility and effectiveness ofendovascular treatment by angiographic investigation following radiologicdiagnosis in CMI cases.Between January 2002 ? December 2009 totally 27 patients (13 female, 14male) refered to Interventional Radiology Department of Istanbul UniversityCerrahpasa Medical Faculty and endovascular stent applied to their Chauliac(CT)and/or SMA (Superior Mesenteric Artery).Endovascular treatment procedure was applied to SMA in 12 patients, CT in 17patients and both CT+SMA in 2 patients, out of 27 patients.10 patients werestented and PTA performed to 2 patients for SMA intended endovasculartreatment applied 12 patients. While 12 patients were stented and PTA wasperformed for 6 patients; One of the patients stent+PTA was applied in CTintented treatment performed patients.The cases stayed at hospital 1,5 days in average.Post-application control angiographies showed total dilatation in 21 cases(77,8%) and residual stenosis in 6 cases (22,2%). Stenosis rate is under 30% in 5and between 55-60% in one case. These results show our tecnical success rate isabout 96,3%.As a minor complication after application groin hematoma (7,4%)developed and resolved by conservative treatment. No major complications ormortality (0%) after application were seen.Our study shows that effectiveness and reliability of endovasculartreatment increase gradually. Besides, studies of last years also emphasize thatendovascular treatment is a primarily preffered treatment method.