Mide kanserli hastaların üç boyutlu konformal radyoterapi planlarında hedef volüm ve riskli organ dozlarının dozimetrik karşılaştırılması
The comparing dosimetric of target volume and doses of organs at risk in three dimensional conformal radiotherapy plans of stomach cancer patients
  1. Tez No: 267826
  2. Yazar: GÖKHAN YILMAZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA İZMİRLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Radyoterapinin amacı tümörü oluşturan hücrelere tasarlanan maksimum doz verilirken, normal dokuların da maksimum düzeyde korunmasıdır. Midenin farklı bölgelerinden (kardia, korpus ve antrum) köken alan kanserlerinde cerrahi sonrası yapılan üç-boyutlu konformal radyoterapi planlamasında en iyi hedef volüm ve en az riskli organ dozunu sağlayan en uygun plan modelinin araştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Çalışma Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Kliniğine Ocak 2008 ile Aralık 2009 tarihleri arasında başvuran mide kanseri tanısı almış otuz hastanın BT simülasyon görüntüleri üzerinde yapıldı. Hedef volümler (primer tümör ve nodal bölgeler) ve tedavi volümüne giren risk altındaki dokulardan medulla spinalis, kalp, karaciğer, sağ ve sol böbrek konturlandı. Kobalt 60 ve lineer akseleratör cihazları için AP-PA karşılıklı paralel alanlı konvansiyonel plan ile iki, üç ve dört alanlı üç-boyutlu konformal planlar oluşturuldu. Hedef volümler ve risk altındaki organların aldıkları dozlar da doz volüm histogramlar kullanılarak değerlendirildi.Bulgular: Konformal planlamalar ile hedef volümlere tüm planlarda yeterli doz uygulanabilirken AP-PA karşılıklı paralel alanlı konvansiyonel planların ortalamalarına bakıldığında bazı planlarda anastomoz ve porta hepatis bölgelerinin öngörülmüş dozun %95'ini almadığı ve homojen bir izodoz eğrisinin de oluşmadığı tespit edildi. Özellikle böbrekler, medulla spinalis ve kalp açısından en uygun koruma konformal dört alan tekniğiyle sağlandı ve bu planlarda görülen karaciğer dozundaki artışlar tolerans dozunu aşmadı. Konvansiyonel AP-PA karşılıklı paralel alanlı planlarda ve iki alan konformal planlarda ise medulla spinalisin tolerans dozunun (4500-5000 cGy) üstüne çıkıldığı tespit edildi.Sonuç: Bu çalışmamızda mide kanserli hastaların, üç boyutlu konformal radyoterapi planlarında hedef volüm ve riskli organ dozlarının dozimetrik karşılaştırılmasında konformal dört alan tekniğinin ve lineer akseleratör cihazının dozimetrik üstünlüğü tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of radiotherapy is to protect normal tissues at maximum level when applying the designed maximum dose to tumor cells. The purpose of this study is to search the appropriate plan modelling which supply the least does of organs at risk and the best target volume dose for planning three dimensional conformal radiotherapy after surgery because of the different parts of stomach (cardia, corpus and antrum) cancer.Material and Method: This study has been done by using CT simulation diagnosis of thirty stomach cancer patients who had been applied to Yüzüncü Yil University Medical Faculty Radiation Oncology Department, between January 2008 and December 2009. Spinal cord, heart, liver, right and left kidney have been contured from target volumes (primary tumor and nodal regions) and treatment volume of tissues at risk. AP-PA conventional plan and two, three, four field three dimensional conformal plans have been created by using Cobalt 60 and linear accelerator devices. Doses of target volumes organs at risk has been evaluated according to dose volume histograms.Findings: Although it could be applied enough doses to target volumes by using all conformal plans, it was seen that anastomosis and porta hepatis regions were not receive %95 of prescribed dose and the curve of homogeneous isodose was not obtained for the average of AP-PA conventional plan. The best appropriate protection was obtained with conformal four field technique especially for kidneys, spinal cord and heart and the rises of liver doses in these plans was not exceed tolerance value. It was determined that the dose of spinal cord exceeded the tolerance dose value (4500-5000 cGy) in conventional AP-PA and two field conformal plans.Conclusion: In this study, the dosimetric advantages of linear accelerator device and conformal four field technique are observed by comparing dosimetric of target volume and doses of organs at risk in three dimensional conformal radiotherapy plans of stomach cancer patients.