İskemik inme hastalarında endotelyal nitrik oksit sentaz geninde T786C ve G894T polimorfizmlerinin araştırılması
T786C and G894T polymorphism of the endothelial nitric oxide synthase gene in patients with ischemic stroke
  1. Tez No: 267832
  2. Yazar: VEDAT ÇİLİNGİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEMEL TOMBUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
İnme dünya toplumlarında en sık ölüm nedenlerinden biri, sakatlık ve özürlülük yapan hastalıklar arasında birinci nedendir. İskemik inme etiyolojisinde genel kabul görmüş risk faktörleri yanında son yıllarda yapılan çalışmalar genetik faktörlerin de rolü olduğunu göstermektedir. İskemik inmeye yatkınlık oluşturduğu düşünülen çok sayıda genetik mutasyon tespit edilmiştir. Endotelyal nitrik oksit sentaz geni polimorfizmleri bu mutasyonlar arasında yer almaktadır.Çalışmamızda endotelyal nitrik oksit gen polimorfizmleri ile iskemik inme alt grupları arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık ve eNOS G894T, eNOS T786C gen polimorfizmlerini araştırdık. Çalışma 60 akut iskemik inme hastası ile yapıldı. Yaptığımız çalışmada eNOS T786C polimorfizminin genotipik dağılımı TOAST sınıflamasına göre inme alt tiplerinde anlamlı farklılık gösterdi. Polimorfizme heterozigot veya homozigot sahip olan hastalarda geniş arter aterosklerozuna bağlı inmenin daha sık geliştiği tespit edildi. Çalışmamızda eNOS T786C polimorfizmi için mutant alel dominant kabul edildiğinde, istatistik anlamlılık derecesine yakın düzeyde olmak üzere bu aleli taşıyan hastalarda geniş arter aterosklerozuna bağlı inme riskinin artmış olduğu bulundu.Muhtemel haplotiplerden 786C+894G haplotipini taşıyan hastalarda istatistik anlamlılık derecesine yakın düzeyde olmak üzere geniş arter aterosklerozuna bağlı inme riskinin arttığı tespit edildi.Çalışmamızda eNOS T786C gen polimorfizmi iskemik inme alt gruplarından geniş arter aterosklerozu ile anlamlı derecede ilişkili bulundu. Bu sonuçlara bakıldığında geniş arter aterosklerozunun etiyolojisinde eNOS T786C polimorfizminin rol aldığı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Stroke is one of the most frequent causes of death and the leading disease that cause disability. There is increasing evidence for the potential pathopsyiological role of genetic factors in ischemic stroke etiology. Many genetic mutations have been suspected for increasing ishemic stroke risk which includes endothelial nitric oxide synthase gene polimorphisms.The aim of our study was to determine the relationship between eNOS G894T and eNOS T786C polimorphisms and ischemic stroke subgroups. The study population included 60 patients with ischemic stroke. Significant differences in the distribution of eNOS T786C polimorphism genotypes were seen between ischemic stroke subgroups according to TOAST classification.Patients in the large artery atherosclerosis subgroup had the eNOS T786C polimorphism heterozygot or homozigot genotypes more frequently. Accepting a dominant model of inheritance for eNOS T786C polimorphism, altough could not reach the statistical significance, an increased risk for large vessel disease when compared with other ischemic stroke subgroups were dedected.For the potential haplotypes the eNOS 786C+ eNOS 894G haplotype found to be associated with increased risk of large vessel aterosclerotic ischemic stroke while this finding could not reached the statistical significance.İn our study we found that the eNOS T786C gene polimorphism was associated with large vessel atherosclerosis subgroup. Finally with these results we emphasis that eNOS T786C gene polimorphism has pathophsyiological role on large vessel atherosclerotic ishemic stroke.