Tip 2 diabette glitazonların asimetrik dimetilarjinin seviyelerine etkileri
The effect of glitazones on levels of asymmetric dimethylarginin in type 2 diabetes
  1. Tez No: 267830
  2. Yazar: SERPİL ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. M.RAMAZAN ŞEKEROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Biochemistry, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tip 2 diabette ölüm nedeninin en çok kardiyovasküler hastalıklar olduğu düşünüldüğünde bu hastalarda kullanılacak antidiabetik ilaçların glisemik kontrolü sağlamasının yanısıra kardiyovasküler sistem üzerine olan etkilerinin de iyi bilinmesi gerekir. Tiazolidinedionlar (TZD) tip 2 diabetin glisemik kontrolünde kullanılan etkili bir ilaç grubudur. Bu çalışmada tip 2 diabet hastalarında TZD kullanımının kardiyovasküler risk faktörleri ve oksidatif stres üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışmaya TZD kullanımına karar verilmiş toplam 40 tip 2 diabet hastası alındı. Hastalar pioglitazon (Grup 1) ve rosiglitazon (Grup 2) kullananlar olarak ikiye ayrıldı. Hastalardan tedaviye başlamadan önce ve tedaviden 3 ay sonra kan örneği alındı. Alınan kan numunelerinde yeni kardiyovasküler risk markerleri olan ADMA, hsCRP, homosistein (Hcy) ve lipid peroksidasyon ürünü malondialdehit (MDA) seviyeleri ölçüldü. Her iki grubun tedavi sonrası serum ADMA ve homosistein seviyeleri tedavi öncesine göre anlamlı bir değişiklik göstermedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Cardiovasculer events are the leading cause of death in type 2 diabetic. Therefore, it is very important to know cardiovascular effects of antidiabetic drugs. Thiazolidinediones (TZD) are effective drugs in glysemic control of type 2 diabetes. The aim of this study was to assess the effects of TZDs on cardiovascular risk factors and oxidative stress in patients with type 2 diabetes. Fourty patients whose therapies were modified by adding either pioglitazone (group 1) or rosiglitazone (group 2) in addition to their previous therapies were observed for three months. Blood samples were taken before and after the treatment. Cardiovascular risk markers such as asymmetric dimethylarginin (ADMA), hsCRP, homocysteine and lipid peroxidation and poduct malondialdehyde (MDA) were measured in the samples. In none of the groups serum ADMA and homocysteine levels showed a significant difference after the (p>0.05).