Anestezi tercihi yönlendirilebilir mi?
May the decision making of anaesthesia choice be directed
  1. Tez No: 267853
  2. Yazar: ŞENGÜL BAKİLER ALKAZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERAY GÜRSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Anestezi yöntem seçimine etki eden faktörleri, bilgilendirmenin önemini ve anestezi yöntemleri hakkında bilgilendirmenin karar vermeyi ne ölçüde etkilediğini göstermek amacıyla planladığımız çalışma 26.11.2008-26.05.2009 tarihleri arasında 18- 80 yaş arası elektif, rejyonal anestezi de alabilecek, 358 hastada gerçekleştirildi.Hastaların demografik verileri kaydedildi. Hastaların anestezi tercihleri sorgulanarak T1 olarak kaydedildi. Tercihlerini etkileyebilecek, bu konudaki bilgi ve deneyimlerini değerlendiren evet-hayır şeklinde cevaplandıracakları 9 soruluk anket verildi. Her iki gruba da genel ve rejyonal anestezi hakkında hazırladığımız bilgiler okutuldu ve anestezi tercihleri sorgulanarak T2 olarak kaydedildi.
Özet (Çeviri)
This study which is planned to show how the factors that effect anaesthesia method choice, the importance of giving information and information about the anaesthetic methods effect the decision making is done at 358 patients, age between 18-80, who can take elective regional anaesthesia between 26.11.2008-26.05.2009.The demographic data of patients were recerded. The anaesthetic choices of patients were asked and recorded as T1. A 9 questions of questionaire that evaluates the information that can be effect the choices is given to be answered ? Yes- no" informations about regional anaesthesia were readen to both group and the choices are asked and recorded as T2.