Artroskopik alt ekstremite cerrahisi planlanan hastalarda preoperatif yapay zekâ aracılı video bilgilendirmenin anksiyete ve anestezi tercihi üzerindeki etkisinin araştırılması
An investigation of the effect of preoperative ai-assisted video counseling on anxiety and anesthesia preferences in patients scheduled for arthroscopic lower extremity surgery
  1. Tez No: 1007830
  2. Yazar: ABDULMUTTALİP KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET TUĞRUL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Cerrahi girişimler öncesinde hastaların doğru ve yeterli düzeyde bilgilendirilmesi, perioperatif anksiyete düzeylerinin azaltılması ve anestezi tercih sürecine aktif katılımlarının sağlanması açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı; artroskopik alt ekstremite cerrahisi planlanan hastalarda preoperatif yapay zekâ ile düzenlenmiş video bilgilendirmenin, hastaların anksiyete, memnuniyet ve subjektif anestezi bilgi düzeyleri ile anestezi tercihleri üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Tek gruplu prospektif gözlemsel olarak tasarlanan çalışmaya, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde elektif artroskopik alt ekstremite cerrahisi planlanan 88 hasta dahil edilmiştir. Hastaların anestezi tercihleri; standart preoperatif bilgilendirme öncesi, sonrası ve yapay zekâ ile düzenlenmiş animasyon videosu ile bilgilendirme sonrası olmak üzere üç aşamada sorgulanmıştır. Video gösterimi öncesi ve sonrasında hastaların anksiyete düzeyleri STAI-S ile, memnuniyet ve subjektif anestezi bilgi düzeyleri ise anket formları ile değerlendirilmiştir. Çalışma bulgularına göre, yapay zekâ ile düzenlenmiş video bilgilendirme sonrasında hastaların anksiyete skorlarında istatistiksel olarak anlamlı bir azalma (p<0,001), memnuniyet ve subjektif bilgi düzeylerinde ise anlamlı bir artış (p<0,001) saptanmıştır. Başlangıçta %27,3 olan anestezi tercihindeki kararsızlık oranı, video bilgilendirme sonrasında %5,7'ye gerilemiş ve hastaların %60,2'si anestezi tercihlerinde en etkili faktörün video olduğunu belirtmiştir. Zaman ilerledikçe kararsız kalan veya genel anestezi tercihi yapan hastaların tercihinin spinal anesteziye doğru anlamlı bir kayma gösterdiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, yapay zekâ ile düzenlenmiş animasyon bilgilendirme videoların preoperatif dönemde hastaların anksiyetesini azaltmada, bilgi düzeyini artırmada ve anestezi tercihlerini netleştirmede etkili bir yöntem olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Properly informing patients before surgical procedures is important for reducing perioperative anxiety levels and ensuring their active participation in the anesthesia selection process. The aim of this study is to investigate the effect of preoperative AI-generated video information on anxiety, satisfaction, subjective anesthesia knowledge levels, and anesthesia preferences in patients scheduled for arthroscopic lower extremity surgery. The study, designed as a single-group prospective observational study, included 88 patients scheduled for elective arthroscopic lower extremity surgery at Tokat Gaziosmanpaşa University Faculty of Medicine Hospital. Patients' anesthesia preferences were assessed in three stages: before standard preoperative information, after standard preoperative information, and after information provided via an AI-generated animated video. Patients' anxiety levels were assessed using the STAI-S before and after the video presentation, while satisfaction and subjective anesthesia knowledge levels were evaluated using questionnaire forms. According to the study findings, a statistically significant decrease in patients' anxiety scores (p<0.001) and a significant increase in satisfaction and subjective knowledge levels (p<0.001) were observed after the AI-edited video briefing. The rate of indecision regarding anesthesia preference, which was 27.3% at baseline, decreased to 5.7% after video information, and 60.2% of patients stated that the video was the most influential factor in their anesthesia preference. Over time, it was found that patients who remained undecided or preferred general anesthesia showed a significant shift toward spinal anesthesia. In conclusion, AI-generated animated informational videos were found to be an effective method for reducing patient anxiety, increasing knowledge, and clarifying anesthesia preferences during the preoperative period.