Deneysel kolit modelinde tnf-alfa blokerlerinin (Infliximab ve Etanercept) inflamasyon sürecine etkisi
The effects of tnf-alpha blockers (Infliximab and Etanercept) on inflamation process in experimental colitis model
  1. Tez No: 267857
  2. Yazar: NAZMİ YAŞAR SAYIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HEDEF ÖZGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, TNBS-E ile kolit oluşturulan sıçanlarda anti TNF ajanların (infliximab ve etanercept) inflamasyon üzerine etkinliğinin değerlendirilmesidir.Gereç ve Yöntem: Bu deneysel çalışma, Adnan Menderes Üniversitesi Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu'nun izniyle, Tıp Fakültesi Deney Hayvanları Araştırma Laboratuarı'nda yürütüldü. Çalışmada ağırlıkları 190-280 gr arasında değişen 50 adet dişi Wistar-Albino sıçan kullanıldı. Sıçanlar; Grup I: Kontrol grubu, Grup II: TNBS-E ile kolit oluşturulan grup, Grup III: TNBS-E ile kolit oluşturulup 5 mg/kg infliximab verilen tedavi grubu, Grup IV: TNBS-E ile kolit oluşturulup 5mg/kg etanercept verilen tedavi grubu, Grup V: TNBS-E ile kolit oluşturulup 5 mg/kg infliximab+5 mg/kg etanercept verilen tedavi grubu olarak beş gruba ayrıldı. Kolit oluşturmak için 25 mg TNBS ve %37 etanol karışımı rektal yoldan uygulandı. Tedavi gruplarında ilaçlar ikinci ve altıncı günlerde subkutan uygulandı. Denekler yedinci gün sakrifiye edildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to evaluate the effects of anti-TNF agents (infliximab and etanercept) on inflammation in colitis model produced by TNBS-E in rats.Material and Methods: This experimental study was carried out in Experimental Animals Research Laboratory of Medical Faculty by the permission of Adnan Menderes University Animal Experiments Ethics Committee. In this study, 50 female Wistar-albino rats weighing between 190-280 gr were used. Rats were divided into five groups as follows; Group I: control group, Group II: TNBS-E colitis group, Group III: TNBS-E colitis treated with 5 mg/kg infliximab, Group IV: TNBS-E colitis treated with 5mg/kg etanercept, Group V: TNBS-E colitis treated with both 5 mg/kg infliximab and 5 mg/kg etanercept. A mixture of 37% ethanol and 25 mg TNBS was given by rectal route to create colitis. Drugs in the treatment group were administered subcutaneously in the second and sixth days. The subjects were sacrificed on the seventh day.