Günümüz peyzaj mimarisinde su oyunları içinde seramiğin yeri
- Tez No: 26788
- Danışmanlar: PROF. HAMİYE ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
İÜ ÖZET Görsel ve işitsel etkisi ile insana ferahlık verici özellikleri olan suyun, peyzaj düzenlemelerinde yapı elemanı olarak kullanımı giderek yaygınlaşmıştır. Bu çalışmada; suyun görsel ve işitsel etkisinin objeye bağlı yardımcı eleman olarak kullanımı amaçlanmış, düzenlemelerde yer alan çalışmaların su ile kullanılmadıklarında bile görsel açıdan mekanla bütünleşmeleri düşünülmüştür. Çalışmalarda ağırlıklı olarak, insan öğesinin ele alınması; insanoglu'nun doğa ile bütün, onun ayrılmaz bir parçası olduğunun izlenimini yansıtmak açısındandır.
Özet (Çeviri)
iv SUMMARY Water has speciality which gives refreshment to human with its audial and visual efforts and its usage as a architectural elment in landscape architecture, has been extended. In this study, it is aimed at using as an aide element of waters audio-visual effects which related to object and it is considered to complement with stand point of visual with landscape even when studies in the composition is not to be used with water. it is the reason to use of human factor in importance in those studies to reflect an impression that human is together with nature and is an undivided part of it.