İrinotecan verilen ratlarda deneysel karaciğer rezeksiyonu sonrasında granülosit koloni stimüle edici faktörün rejenerasyon üzerine etkileri.
Effects of granulocyte colony stimulating factor on liver regeneration in rats administered irinotecan after liver resection.
- Tez No: 267884
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR YAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada karaciğer metastazlı kolorektal kanserli olgularda ve primer karaciğer maligniteleri nedeniyle karaciğer rezeksiyonu yapılan olgularda rezidü karaciğer dokusunun rejenerasyon hızının arttırılması planlanmıştır.Bu nedenle araştırmamızda, her iki cinste, 50 adet Spraque-Dawley cinsi albino sıçanlar kullanıldı.Sıçanlar 5 araştırma grubuna ayrıldı. 1.Sham grubu ( n:10 ) 2.Karaciğer rezeksiyon grubu ( n:10 ) 3.G-CSF + Karaciğer rezeksiyon grubu ( n:10 ) 4.Irinotecan+Karaciğer rezeksiyonu grubu (n:10) 5.Irinotecan+G-CSF+Karaciğer rezeksiyonu grubu (n:10) 1. gruptaki ratlarda sadece karaciğer eksplore edildi. 2. grupta tüm ratlarda laparatomiyi takiben karaciğer rezeksiyonu yapıldı. 3. grupta laparatomiyi takiben karaciğer rezeksiyonu yapılacak ve intra peritoneal olarak 1 milyon ünite tek doz G-CSF uygulandı. 4. grupta pre operatif 7 gün önce 300 mg/m2 ırinotecan uygulanan ratlarda laparatomi sonrası karaciğer rezeksiyonu yapıldı. 5. grupta preoperatif 7 gün önce 300mg/m2 ırinotecan uygulanan ratlarda laparatomi sonrasında karaciğer rezeksiyonu yapılacak ve eş zamanlı olarak 1 milyon ünite G-CSF verildi. Tüm ratlara postoperatif 3'üncü günde anestezi uygulanarak relaparatomi yapılacak rezidü karaciğerler çıkarıldı. Dokular histolojik ve biyokimyasal olarak incelendi. Sonuç olarak; grup 5 de grup 4 e göre istatistik sel olarak anlamlı derecede Karaciğer rejenerasyonu görüldü. Karaciğerdeki yağlanma ve fibrozis oranları benzerdi. Grup 5 ile Grup 3 arasında karaciğer rejenerasyonları istatistiksel olarak benzerken Karaciğer fibrozisi ve yağlanma grup 5 de anlamlı derecede fazla olarak izlendi.Bu sonuçlar ışığında G-CSF nin Karaciğer rejenerasyonunu arttırdığı ama fibrozis ve yağlanma üzerine anlamlı derecede etkisi olmadığı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, to increase regeneration rate of the residual liver tissue in primary liver malignancy cases and in colorectal cancer cases with liver metastases who had liver resections is aimed. In this study, 50 Spraque-Dawley rats of both sexes were used. Rats were divided into 5 groups. 1.Sham group ( n:10 ) 2. Liver resection group ( n:10 ) 3.G-CSF + Liver resection group ( n:10 ) 4.Irinotecan+ Liver resection group (n:10) 5. Irinotecan+G-CSF+ Liver resection group (n:10). In group 1, liver was only explored. In group 2, liver resection was performed following laparotomy. In group 3, liver resection was performed following laparotomy and a single dose of 1 million units of G-CSF was administered intraperitoneally. In group 4, 7 days before the operation, 300 mg/m2 of irinotecan was administered and liver resection was performed after the laparotomy. In group 5, 7 days before the operation, 300 mg/m2 of irinotecan was administered and liver resection was performed after the laparotomy and additional 1 million units of G-CSF was administered during the resection. Residual liver tissue of all rats were resected under anesthesia on the postoperative 3rd day. Tissue samples were studied histologically and biochemically. As a result, the liver regenaration level was statistically was greater in group 5 than in group 4 whereas the liver fatty degenaration and the fibrosis levels were similar in these two groups. The liver regenaration level was statistically similar in the groups 3 and 5, however the liver fibrosis and the fatty degenaration levels were greater in group 5. We propose that G-CSF increases liver regenaration levels but has no effects on fibrosis and fatty degenaration in livers of the rats administered irinotecan.