Kronik otit cerrahisinde kemikçik zincir rekonstrüksiyonu yapılan hastaların işitme sonuçlarının değerlendirilmesi
The evalution of hearing results of the patients at chronic otitis media surgery with ossicular chain reconstruction
  1. Tez No: 267890
  2. Yazar: FERİT KARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ DURUCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma kronik otitis media (KOM) nedeniyle ameliyat edilen ve kemikçik zincir rekonstrüksiyonu yapılan hastaların klinik ve odyolojik bulgularının incelenmesini amaçlayan retrospektif bir çalışmadır.Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Kliniği'nde 2001 Ocak -2009 Haziran tarihleri arasında KOM nedeniyle ameliyat edilen ve kemikçik zincir rekonstrüksiyonu yapılan 246 hastanın, 270 kulağının klinik ve odyolojik sonuçlarının retrospektif analizi yapıldı.Hastaların genellikle uzun süredir devam eden kulak akıntısı ve giderek artan işitme kaybı şikayetleri mevcuttu. Hastaların rutin KBB muayenesi ve otomikroskopik muayeneleri sonrasında odyolojik incelemeleri yapılarak uygun hastalar ameliyat edilmişti. Operasyon bulguları ve postoperatif takip süresince not edilen bilgiler hasta takip dosyaları incelenerek kaydedildi.Elde edilen veriler istatistiki anlamlılık açısından karşılaştırıldı. Ameliyat türleri ve kemikçik zincir rekonstrüksiyonu teknikleri sonrasında elde edilen odyolojik değerler karşılaştırıldı.Hastalara ameliyat tekniği olarak mastoidektomili timpanoplastinin, kemikçik zincir rekonstrüksiyonunda incus transpozisyonun en sık uygulandığı, kemikçik zincir defektinin ise en sık incusta meydana geldiği tespit edildi. Ameliyat tekniği olarak mastoidektomili timpanoplasti, kemikçik zincir rekonstrüksiyonu yöntemi olarak ise kemik çimento uygulaması daha başarılı bulundu.Sonuç olarak intraoperatif inkudostapedial eklem ayrılması tespit edilmişse uygun vakalarda kemik çimento uygulanması; daha ileri kemikçik patolojilerinde kemikçik transpozisyonu başarılı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This is a retrospective study that aims to investigate clinical and audiological findings of patients who were operated because of chronic otitis media with ossicular chain reconstruction.At this study clinical and audiological results of 270 ears of 246 patients that operated because of chronic otitis media and ossicular chain reconstruction at University of Gaziantep Medical Faculty Otorhinolaryngology Clinic between January 2001 and June 2009 are analyzed retrospectively.Patients usually had ear discharge that prolongs long time and hearing impairment increasing gradually. After routine otorhinolaryngologic and otomicroscopic exams, audiological examinations were done and available patients have been operated. Operation findings and postoperative patient progresses were recorded after patient files are examined carefully.Gained informations are compared by statistical sense. After kind of operations and technics of ossicular chain reconstructions, gained audiological values are compared.We found that tympanoplasty with mastoidectomy was the most prefered surgical technic and incus interposition was most applied at ossicular chain reconstruction and ossicular chain defect was mostly found at incus. As a surgical technic tympanoplasty with mastoidectomy and bone cement for ossicular chain reconstruction were found most successfully.In conclusion bone cement ossiculoplasty for incudostapedial joint discontinuity were found successful at suitable cases, at further ossicular pathologies ossicular interposition has found successfull.