Pulmoner hipertansiyon olan çocuklarda serum Inter Sellüler Adezyon Molekülü-1 (ICAM-1) düzeyi
Serum level of Intercellular Adhesion Molecule-1 (ICAM-1)) on children with pulmanory hypertension
  1. Tez No: 267891
  2. Yazar: MELAHAT MELEK BOYNUKALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DENİZ OĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Pulmoner Hipertansiyonu Olan Çocuklarda Serum İnter Sellüler Adezyon Molekülü-1 DüzeyiEndotel disfonksiyonu ve vasküler inflamasyon pulmoner hipertansiyon patogenezinde önemli rol almaktadır. Inter sellüler adezyon molekülü 1'in ekspresyonunun dolayısıyla serum sICAM-1 düzeyinin artması bir çok endotel disfonksiyonuyla giden hastalıkla ilişkili bulunmuştur.Bu çalışmada doğuştan kalp hastalığına ikincil gelişen PAH'da biyobelirteç olarak serum ICAM-1'in kullanılabilirliğine aynı zamanda kateter anjiyografi ve ekokardiyografi bulgularıyla ICAM-1'in ilişkisine bakılmıştır.Çalışmaya, PAH tanısı alan 30, soldan sağa şantı olup PAH gelişmemiş 20 DKH ile 20 sağlıklı kontrol grubundan oluşan toplam 70 olgu dahil edildi. Olguların detaylı öykü ve fizik incelemeleri, antropometrik ölçümleri, tele, EKG, EKO, kateter anjio ve tam kan bulguları daha önceden hazırlanmış olan formlara kaydedildi. Tüm olgulardan alınan kan örneklerinde ICAM-1 düzeyleri ELISA yöntemiyle çalışıldı.Pulmoner arteryel hipertansiyon olgularının 15'i (%50) kız olup yaşları 12 ay ile 26 yıl arasında, DKH olgularının 8'i (%40) erkek olup, yaşları 2 ay ile 16 yıl arasında değişmekteydi.
Özet (Çeviri)
Serum Levels of Soluble Intercellular Adhesion Molecule-1 In Children With Pulmonary HypertensionEndothelial activation and vascular inflammation are thought to be the mechanisms of pulmonary hypertension. Increased expression of the intercellular adhesion molecule (ICAM-1) and raised serum level of its soluble form (sICAM-1) are found in various conditions associated with endothelial activation.In this study it is aimed to investigate the reproducubility of ICAM-1 levels as biomarkers and the correlation of echocardiographic and catheter angiographic findings in patients with PAH.A total of 70 individuals composed of 30 patients with PAH, 20 patients having left to right shunt without PAH and 20 healthy controls have been included in the study. Detailed history, physical examination findings, anthropometric values, telecardiography, ECG, ECHO, catheter angiography and CBC values were recorded on previously designed patient forms. ICAM-1 levels in blood samples were measured by ELISA method.Fifteen patients (50%) with PAH were female and 15 (50%) were male with an age range of 12 months to 26 years whereas 12 (60%) of the patients having congenital heart diseases (CHD) were female and the rest 8 patients (40%) were male and their ages ranged between 2 months to 16 years.