Sodyum valproat tedavisinin tiroid hormonları ve eser elementler üzerine etkisi
The effect sodium valproate therapy on thyroid hormones and trace elements
  1. Tez No: 267900
  2. Yazar: İLKNUR SÜRÜCÜ KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DÖNERAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Epilepsili hastalarda tiroid hormon dengesi ve eser elementler üzerine valproik asid (VPA)'in etkisini inceleyen çalışmaların bulguları tartışmalıdır. Bu çalışmanın amacı tekli VPA ile tedavi edilen epilepsi tanılı çocuklarda serum tiroid hormonları ve eser element düzeylerindeki değişimi prospektif olarak değerlendirmektir.Serum tiroid situmülan hormon (TSH), serbest tiroksin (ST4), serbest triiyodotironin (ST3), tiroksin (T4), triiyodotironin (T3), tiroglobulin (TG), selenyum (Se), çinko (Zn), bakır (Cu) ve demir (Fe) düzeyleri tüm hastalarda tedavinin başında ve 6. ayında ve bir kontrol grubunda ölçüldü.Valproik asit tedavisinden önce tüm hastaların tiroid fonksiyonları normaldi. Çalışmanın sonunda ölçülen serum VPA düzeyi terapotik sınırlar (50-100 mg/L) içinde idi. Hasta grubunda Fe düzeyi anlamlı olarak azaldı. Çalışmanın sonunda ölçülen Cu düzeyi kontrol grubundan anlamlı olarak daha düşüktü (114.81±1.34 vs 141.25±1.54 µg/dL). Hasta grubunda TSH düzeyi anlamlı olarak artarken, ST4 düzeyi anlamlı olarak azaldı. Çalışmanın sonunda ölçülen TSH düzeyi kontrol grubundan anlamlı olarak yüksek iken, T4 düzeyi anlamlı olarak daha düşüktü (sırasıyla, 2.87±1.29 vs 2.38±0.78 and 9.39±1.77 vs 10.07±1.19). Çalışmanın sonunda Cu düzeyi T4 ile pozitif olarak korele idi (r:0.41, p: 0.01). Hasta grubunda ? logCu ile ? TSH arasında negatif korelasyon bulundu (r:-0.36, p: 0.05).Sonuç olarak; tekli VPA tedavisi, epilepsi tanılı çocuklarda tiroid profili ve serum Cu ve Fe düzeylerinde anlamlı değişikliğe yol açabilir. Tiroid hormonlarındaki değişim serum Cu düzeyindeki değişim ile ilişkili gibi görünmektedir. Valproik asit alan epilepsi tanılı çocuklarda serum tiroid hormon düzeylerinin rutin olarak ölçülmesi yararlı olabilir. Total vücut Cu düzeyinin azaldığı durumlarda VPA'nın dikkatli kullanılması gerekir.
Özet (Çeviri)
Studies on the effects of valproic acid (VPA) on thyroid hormone balance and trace elements in patients with epilepsy are conflicting. The aim of this study was to prospectively evaluate the changes in serum thyroid hormones and trace elements levels in children with epilepsy treated with VPA monotherapy.Serum thyroid stimulating hormone (TSH), free thyroxine (FT4), free triiodothyronine (FT3), thyroxine (T4), triiodothyronine (T3), thyroglobuline (TG), selenium (Se), zinc (Zn), copper (Cu) and iron (Fe) levels were evaluated at baseline and at the 6th month in all patients and in the control group.All patients had normal thyroid function before the initiation of VPA treatment. Serum VPA concentrations remained within the therapeutic range (50-100 mg/L) at the end of study. Iron level in patient group was significantly decreased. Copper level at the end of study was significantly lower than control group (114.81±1.34 vs 141.25±1.54 µg/dL). TSH level in patient group was significantly increased whereas FT4 was significantly decreased. TSH level at the end of study was significantly higher than control group, whereas T4 was significantly lower (respectively, 2.87±1.29 vs 2.38±0.78 and 9.39±1.77 vs 10.07±1.19). Copper level at the end of study was positively correlated with T4 (r:0.41, p: 0.01). It was found negative correlation between ? logCu and ? TSH in patient group (r:-0.36, p: 0.05).In conclusion, VPA monotherapy may cause significant alteration in thyroid profile and serum Cu and Fe levels in children with epilepsy. The alteration in thyroid hormones seems associated with alteration in serum Cu level. It may be useful to measure serum thyroid hormone concentrations routinely in children with epilepsy taking VPA. VPA should cautiously use in decreased situations of total body Cu content.