Aktivasyon ve remisyon dönemindeki ülseratif kolitli hastalarda, adezyon molekülleri (ICAM-1, VCAM-1) ile TNF-? ve kemik mineral dansitometrisi arasındaki ilişki correlation between adhesion molecules (ICAM-1, VCAM-1) and TNF-? and bone mineral density in ulcerative colitis patients during the activation and remission terms
- Tez No: 267901
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ülseratif Kolit (ÜK) aktivasyon ve remisyon dönemleriyle seyreden, etyolojisi bilinmeyen kronik intestinal bir hastalıktır. Aktiviteyi belirlemek ÜK'de tedavinin düzenlenmesi ve prognozu göstermesi açısından büyük önem taşır.Çalışmamızın amacı; ÜK hastalarında aktivasyon ve remisyon dönemlerinde adezyon molekülleri (ICAM-1,VCAM-1) ve TNF ? ile Kemik Mineral Dansitometrisi (KMD) arasındaki anlamlı bir ilişki olup olmadığı, ÜK hastalarının aktif, remisyon ve aktif nüks dönemleri ile sağlıklı insanların ve aktif dönemde steroid tedavisi alan hastalarla ile almayan hastaların KMD'ni karşılaştırmayı amaçladık.Çalışmaya 2009-2010 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları, Gastroenteroloji Bilim Dalı polikliniğine başvuran ÜK tanısı almış aktivasyon döneminde 38 hasta (20 eski tanı, 18 yeni tanı), 38 sağlıklı insandan oluşan kontrol grubu dahil edildi. Hastalar Gastroenteroloji kliniğine yatırıldı. Hastaneye yattıktan sonra tedavi almadan hastalardan serum örnekleri alındı, KMD'leri Dual Enerji X-ray Absorbsiyometri (DEXA) ile ölçüldü. Aktif dönemdeki 10 hastaya remisyon indüksiyonu sırasında steroid tedavisi verildi. Hastaların tamamı tedavi sonrasında remisyona girdi. Remisyon dönemindeki hastalar 3 ay ile 1 yıl arasındaki sürelerle kontrole çağrıldı. Kontrol sırasında tekrar serum örnekleri alındı. KMD ölçümleri DEXA ile tekrarlandı. Kontrol grubundaki hastalara ayaktan KMD ölçümleri yapıldı.Aktif ÜK'de TNF-? ortalama değeri 10,93±12,36 pg/ml, ICAM-1 611,12±737,07 ng/mL, VCAM-1 10,27±11,83 ng/mL olarak tespit edildi. Hastalar remisyon dönemine girdikten sonra alınan TNF-? ortalama değeri 4,19±7,35 pg/mL, ICAM-1 147,35±49.78 ng/mL, VCAM-1 5,36±5.49 ng/mL olarak tespit edildi. Aktivasyon ve remisyon dönemindeki ÜK'li hastalarda TNF-?, VCAM-1, ICAM-1 ortalama değerleri arasındaki fark anlamlı bulundu (p0,005).Aktivasyon dönemdeki hastaların KMD yukarıda verildi. Kontrol grubu hastaların KMD'leri L1-L4 T Skoru -0,73±0,94, L1-L4 Z Skoru 0,07±1, Neck T Skoru -0,23±0,72, Neck Z skoru 0,96±1,04, Kalça Total T Skoru -0,04±0,62 ve Kalça Total Z Skoru 0,76±0,77 olarak ölçüldü. Aralarındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
Ulcerative colitis (UC) is a chronic intestinal disorder with an unknown etiology, characterized by activation and remission. It is important to determine the activity of UC due to establishment of the treatment and indication of the prognosis.The aim of our study is to show whether there is a correlation between adhesion molecules( ICAM-I,VCAM-I) and TNF ? and bone mineral density in Ulcerative colitis patients during the activation and remission. Meantime, the periods (active, remission and relapse) of UC were compared regarding to BMD with groups which were healthy individuals steroid taken and no taken patients.The study includes 38 patients (10 new diagnosed, 20 previously diagnosed) who have been diagnosed with ulceratice colitis in Ataturk University Internal Medicine Gastroenterology departmant during the time of 2009-2010 and 38 healthy individuals control. All patients were hospitalised. Their serum samples were taken and bone mineral densities were measured with DEXA.10 patients were registered to steroid therapy during remission induction. All patients were recovered and went to remission after treatment. During remission, the patients were called for control with a period of between 3 months and 1 year. During control call, their blood samples were taken and BMD measurements with DEXA were measured. BMD measurements were measured for out point control group.In active UC the mean values of TNF-?, ICAM-1 and VCAM-1 were determined as 10.93 ± 12.36 pg / ml, 611.12 ± 737.07 ng / ml and 10.27 ± 11.83 ng / mL respectively. After remission period the mean values of TNF-?, ICAM-1 and VCAM-1 were determined as 4,19±7,35 pg/mL, 147,35±49.78 ng/mL and 5,36±5.49 ng/mL respectively. The difference between the values of TNF-?, VCAM-1, ICAM-1 in activation and remission periods were statistically significant in ulcerative colitis patients (p0,05).BMD values for patients in activation period were mentioned above. BMD values for control group were as follow; L1-L4 T Score -0,73±0,94, L1-L4 Z Skoru 0,07±1, Neck T Score -0,23±0,72, Neck Z score 0,96±1,04, Hip Total T score -0,04±0,62, Hip Total Z Score 0,76±0,77 measured.