Sodyum valproatın sıçanlarda uyku deprivasyonu sonrası sensorimotor kapılama üzerine etkisi
The effect of sodium valproate on sensorimotor gating in rats after sleep deprivation
- Tez No: 485536
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA DUYGU KAYA YERTUTANOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Psikotik bozukluklar, şizofreninin de dahil olduğu önemli psikiyatrik bozukluklar olup düşünce, davranış, duygulanım, konuşma gibi önemli alanlarda bozulmalarla seyreder. Şizofreni tedavisine yönelik çalışmalarda hayvan modelleri önemli yer tutmakla birlikte şizofreni ve diğer psikotik bozuklukları tüm yönleriyle yansıtan ideal bir hayvan modeli bulunmamaktadır. Uyku deprivasyonu ise oluşturduğu davranışsal, nörofizyolojik ve biyokimyasal özellikler nedeniyle şizofreniye çok benzeyen bir tabloya neden olmaktadır. Özellikle görece sabit bir nörofizyolojik değişken olan ön uyaran aracılı inhibisyonu bozması, uyku deprivasyonunun iyi bir psikoz modeli olduğuna işaret etmektedir. Bu nedenle bu tez çalışmasında şizofreni benzeri bir tablo oluşturmak için uyku deprivasyonu modeli kullanılmıştır. Bir duygudurum düzenleyici ilaç olan sodyum valproat, özellikle agresyon ve afektif belirtileri iyileştirmeye yönelik olarak psikotik bozuklukların tedavisinde yardımcı ilaç olarak kullanılmaktadır. Sodyum valproatın, uyku deprivasyonu ile tetiklenen sensorimotor kapılama bozukluğu üzerine olan etkisi daha önce incelenmemiştir. Bu tez çalışmasının amacı sıçanlarda uyku deprivasyonu ile tetiklenen sensorimotor kapılama bozukluğu üzerine sodyum valproatın etkisini değerlendirmektir. Bu amaçla 62 Wistar Albino sıçan 8 gruba randomize olarak dağıtılmıştır. Sodyum valproat 50-100-200 mg/kg dozlarda 5 gün boyunca uyku deprivasyonu yapılan ve yapılmayan gruplara intraperitoneal olarak uygulanarak sensorimotor kapılama üzerine olan etkisi ön uyaran aracılı inhibisyon testi ve lokomotor aktivite testi kullanılarak araştırılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre sodyum valproat uygulanan dozlarda uyku deprivasyonu yapılmayan sıçan grubunda ön uyaran aracılı inhibisyonu ve lokomotor aktiviteyi değiştirmemektedir. Modifiye multipl platform tekniği kullanılarak yapılan 72 saatlik uyku deprivasyonu, sıçanlarda ön uyaran aracılı inhibisyonu bozmakta ve lokomotor aktiviteyi artırmaktadır. Bu gruplarda sodyum valproatın belirtilen dozlardaki kullanımı ise bozulan ön uyaran aracılı inhibisyonu geri çevirmemekte ve artan lokomotor aktivite üzerine anlamlı bir etki yapmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Psychotic disorders, including schizophrenia, are serious psychiatric disorders having effects upon crucial functions like thinking, behavior, emotionality and speech. Although animal models are important for treatment research about schizophrenia, there is no ideal animal model that can have schizophrenia and other psychotic disorders with all the aspects. Sleep deprivation, with it's behavioral, neurophysiologic and biochemical effects, paints a very similar picture to schizophrenia. Especially, impairment of prepulse inhibition which is a relatively constant neurophysiologic variable, indicates that sleep deprivation is a suitable psychosis model. Therefore sleep deprivation model is used in this thesis to establish a similar picture. As a mood stabilizing drug, sodium valproate is being used for treating psychotic disorders, especially for improving aggression and affective symptoms of said disorders. On the other hand, its effects on sensorimotor gating caused by sleep deprivation hadn't been examined before. The objective of this thesis is to investigate sodium valproate's effects on rats with disrupted sensorimotor gating caused by sleep deprivation. For this purpose 62 Wistar Albino rats were randomly distributed into 8 groups. Sodium valproate with 50-100-200 mg/kg doses was used intraperitoneally for 5 days on groups with sleep deprivation and on groups without sleep deprivation to observe effects on sensorimotor gating by using prepulse inhibition test and locomotor activity test. Results of the measurements indicate that sodium valproate did not alter prepulse inhibition and locomotor activity of the subjects in the groups with no sleep deprivation. 72 hours of sleep deprivation, induced by modified multiple platform method, impaired prepulse inhibition and increased locomotor activity of rats in groups with sleep deprivation. In these groups, usage of sodium valproate with specified dosages did not reverse the disruption in prepulse inhibition and did not have any significant impact on increased locomotor activity.