Akut böbrek yetmezliğinde prognoza etki eden faktörlerin araştırılması
Factors affecting the prognosis of acute renal failure
- Tez No: 267908
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KELEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Akut böbrek yetmezliği (ABY) saatler, günler ya da haftalar içerisinde gelişen,glomerül filtrasyon hızındaki (GFH) azalma sonucu böbreğin fonksiyonlarında görülenhızlı kaybın oluşturduğu yaygın bir klinik sendromdur. Etiyolojisinde yer alan hastalığınciddiyetine bağlı olarak oldukça yüksek morbidite ve mortalite oranlarına sahiptir. Buçalışmada akut böbrek yetmezliğinde prognoza etki eden faktörlerin araştırılmasıamaçlanmıştır. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı'nda Ocak 2005-Aralık 2009 tarihleri arasında akut böbrek yetmezliği tanısıyla takip edilen toplam 256hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Hastaların 91'i (% 35.5) prerenal, 134'ü(% 52.3) renal, 31'i (% 12.1) postrenal grupta idi. Renal grubun yaş ortalaması(56.87±18.29) prerenal grubun yaş ortalamasından (63.26±17.11) istatistiksel anlamlıolarak daha düşük bulundu (p=0.02). Renal grubun yaş ortalaması (56.87±18.29)postrenal grubun yaş ortalamasından (70.19±15.08) istatistiksel oldukça anlamlı olarakdaha düşük bulundu (p=0.000). Renal ABY de mortalite oranı (% 14.2), prerenal (%4.4) ve postrenal (% 9.7) gruplara göre daha yüksekti(p=0.06). 65 ve üstü yaş grubundamortalite oranı 45-64 yaş arası ve 45 yaş altı gruplara göre çok yüksekti (p=0.001). Tanıanındaki serum albumin değeri ile mortalite arasında istatistiksel anlamlı ilişki tespitedildi (p=0.003). Tanı anındaki kan basıncı düştükçe, mortalite oranında anlamlıdüzeyde artış gözlenmekteydi (p=0.002). İdrar miktarının azalması ile mortalitearasında anlamlı istatistiksel ilişki tespit edildi (p=0.014). Çalışmaya alınan hastalardayapılan çok değişkenli lojistik regresyon analizinde ileri yaş, albumin düşüklüğü, oligürive hipotansiyon kötü prognoz belirteçleri olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Acute renal failure (ARF) is a common clinical syndrome characterized by arapid (over hours to weeks) decline in glomerular filtration rate (GFR) and kidneyfunctions. It is associated with major morbidity and significant mortality due to theseveritiy of the causative illness. The records of 256 patients, who were followed up byNephrology Department of Ataturk University Medical Faculty diagnosed as acute renalfailure (ARF) between January 2005 and December 2009, were analyzedretrospectively. Of these patients causes were prerenal in 91 (35.5%), renal in 134(52.3%), and postrenal in 31 (12.1%). Age of the patients with renal ARF (56.87±18.29)were smaller than the age of patients with prerenal ARF (63.26±17.11) (p = 0.02). Ageof the patients with renal ARF were smaller than the age of patients with postrenal ARF(70.19±15.08) (p = 0.000). The mortality of renal ARF (% 14.2) was higher thanprerenal (% 4.4) and postrenal ARF(% 9.7) (p=0.06). Mortality of elderly patients (age?65 years) was significantly higher than the others (p = 0.000). Mortality of the patientswith low serum albumin levels was higher (p = 0.003). Patients with decreased bloodpressure at admission had higher mortality (p = 0.002). Oliguric-anuric patients hadhigher mortality than nonoliguric patients. By multivariate logistic regression increasingage, low albumin, oliguria and hypotension were found to be statistically significantprognostic factors for mortality.