Türkiye'nin doğusunda infantil kolik insidansı, etyolojisindeki risk faktörleri ve farklı tedavi seçeneklerinin tespiti
Infantile colic insidance, risk factors and different treatment options in eastern of turkey
  1. Tez No: 267909
  2. Yazar: HİLAL ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN ERTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
İnfantil kolik sağlıklı ve gelişimi normal olan bebeklerde durdurulamayan ağlama atakları ile karakterize huzursuzluk ve/veya ağlamadır. İnfantil koliği olan bebekler genellikle akşam veya gece saatlerinde ağlamaktadır ve bebeğin uzun süren ağlamaları kolaylıkla yatıştırılamamaktadır.İnfantil koliğin görülme sıklığı toplumlara göre değişmekle beraber % 5 -40 arasında bildirilmektedir. Kesin sebebi henüz tam anlaşılamamış olan bir durum olması nedeniyle birçok risk faktörü araştırılmış, ancak ortak ve kesin bir risk faktörü tespit edilememiştir.Bu çalışmada 3 hafta-3 ay arası infantlarda infantil kolik prevelansı, risk faktörleri ve tedavi seçeneklerinin araştırılması planlandı.Çalışma populasyonu bir olayın görülüş sıklığını incelemek amacıyla geliştirilen formüllerden evren büyüklüğünün bilindiği durumlarda kullanılan formül ile rastgele örneklem yöntemi ile 380 olarak belirlendi. Çalışmaya alınan infantların 169'u (% 44.2) kız ve 231'i (% 58) erkek idi. İnfantil kolik prevelansı % 19,9 bulundu.İnfantil koliği olan infantların doğum kilosu, annenin doğumda aldığı kilo, doğum öyküsü, beslenme şekli, günlük emme sayı ve süresi, ağlama zamanı, kardeşte ve/veya akrabalarda infantil kolik hikayesi, bağırsak alışkanlıkları, kardeş sayısı, annenin yaşı, eğitim durumu, evlilik süresi, eşi ile akrabalık durumu, gebelikte ve sonrasında geçirdiği hastalıklar ve kullandığı ilaçlar, bağırsak problemi olması, diyetinden çıkardığı gıdalar, evde sigara kullanımının olması risk faktörleri olarak sorgulandı.Anne yaşı, eğitim durumu, gebelikte alınan kilo, bağırsak problemi, bebeğin ağlama zamanı, gaita sayısı ve evde sigara içilmesi infantil kolik için risk faktörleri olarak saptandı. Sonuç olarak ailelerin infantil kolik hakkında daha fazla bilgilendirilmesi ve sigara gibi engellenebilir risk faktörlerinin uzaklaştırılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Infantile colic is characterized by excessive crying with irritability which seen in healthy and normally growth infants. Infants with infantile colic usually cry at evening or night and there is minimal response to attempts at soothing.The prevalence of infantile colic is changeable according to population, ranges from %5-%40 of infants. The etiology of infantile colic remains unclear. Many risk factors assessed but no one is certain.This study aimed to investigate prevelance of infantile colic, etiological risk factors and its treatment methods.A total of 380 infants were randomly selected by systematic sampling method. Of 380 infants 169 (44.2 %) were girls and 231 (58 %) were boys. Prevalence of infantile colic was 19.9 %.Birth weight, birth history, gained weight during pregnancy, feeding type, daily breastfeeding frequency and duration, time of crying, infantile colic history in siblings and/or relatives, bowel habits, number of siblings, mother's age, education level, marriage duration, relationship between mother and father, having disease or drugs used during and/or after pregnancy, intestinal problems of the infant, foods excluded from the diet, smoking at home was inquired as risk factors.Mother's age, education level, gained weight during pregnancy, having gastrointestinal problems, infant's time of crying in day, frequency of stool, frequency of breastfeeding and second hand smoking were found as risk factors.As a conclusion informing parents and avoiding smoking can be advised as preventable risk factors.