Yatan hastalarda böbrek fonksiyon bozukluğu nedenlerinin, risk faktörlerinin ve seyrinin incelenmesi; retrospektif bir çalışma
Examination of reasons of renal dysfunction, risk factors and progress in inpatients; a retrospective study
- Tez No: 203762
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALPER KIYKIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Böbrek yetmezliği, tüm organ sistemlerini etkileyebilen, komplikasyonları fazla olan, birçok uzmanlık dalını ilgilendiren bir sağlık sorunudur ve sıklığı da gitgide artmaktadır. Akut ve kronik böbrek yetersizliği, yüksek morbidite, mortalite ve tedavi maliyetlerine sahiptir. Alınacak tedbirlerle akut böbrek yetmezliği gelişmeden ya da geliştikten sonra ise, uygun tedavi yöntemleri ile birçok hastanın nefropatisi önlenebilir. Kronik böbrek yetmezliğinin ise, uygun tedaviler ve önlemlerle ilerleme hızı yavaşlatılabilir. Böylece, ülke ekonomisine de büyük katkılar sağlanabilir. Ne var ki ülkemizde, bu hastalıkların; gelişme sıklıkları, nedenleri, cinsiyet ve yaşla olan ilişkileri, eşlik eden klinik sorunları, tedavi yöntemleri ve koruyucu önlemler iyi bilinmemektedir. Oysa bu hastalıkların uygun yönetimleri için, epidemiyolojik verilerinin çok iyi bilinmesi gerekir. Böbrek yetmezliğinin, hastanemizdeki yönetimi ile ilgili belirsizliklerin giderilmesi ve uygunsuzlukların düzeltilmesi amaçlanarak, bu geriye dönük çalışma yapılmıştır.Bu çalışmada, dosya numaraları, Biyokimya Anabilim Dalı'nın kayıtlarından elde edilen, Ocak 2000?Ekim 2005 arasında, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde takip edilmiş ve serum kreatinin değeri ?1,5 gr/dL olan 438 hastanın dosyaları incelendi. Hastaların; demografik verileri, böbrek fonksiyon bozukluğu tipleri, ilişkili risk faktörleri (nefrotoksik ilaç öyküleri, cerrahi işlemleri, eşlik eden hastalıkları), diyaliz tedavi bilgileri ve komplikasyonları ile klinik sonuçlar kayıt altına alındı. Çalışmanın en önemli bulgusu, kayıtlı verilerin oldukça yetersiz oluşu idi. Gelişen böbrek yetmezliğinin en çok prerenal akut böbrek yetmezliği olduğu ve bu vakalarda da dehidratasyon ile nefrotoksik ajan kullanımının ?en sık kontrast madde ve nonsteroid antiinflamatuarlar? olduğu saptandı. Cerrahi işlemlerin ve eşlik eden hastalıkların, böbrek fonksiyon bozukluğu gelişimini kolaylaştırdığı, tüm sorunların ise, ileri yaşlarda daha sık ve daha ciddi seyirli olduğu belirlendi. Diabetes mellitus ve hipertansiyonun, nefropatinin en sık iki sebebi olduğu ve en sık uygulanan renal replasman tedavisinin, hemodiyaliz olduğu görüldü. Enfeksiyonların, tüm hastalardaki en sık ölüm sebebi olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Renal failure is a health problem that can affect all organ systems, has excessive complications, concerned with a lot of specialities, and its prevalence is increasing gradually. Acute and chronic renal failures have high morbidity, mortality, and treatment costs. With precautions before acute renal failure has developed, or with appropriate medical procedures after it has developed, nephropathies of a lot of patients can be prevented. Also, progression of chronic renal failure can be slowed down with appropriate medications and precautions. Therefore, high contributions can be obtained to economy of country. However, in our country, prevalence, reasons, relations with sex and age, comorbidities, treatment methods and protective measures of these diseases are not known well. But for appropriate managements of these diseases, their epidemiologic data must be known very well. This retrospective study was performed with the purpose of extermination of uncertainties and correction of inappropriateness related with management of renal failure in our hospital.In this study, files of 438 patients, of whose files? numbers were obtained from the records of Biochemistry Department, whom creatinine values were ?1,5 gr/dL, and who were followed at Mersin University Medical Faculty Hospital at January 2000?October 2005 were examined. Demographic data, types of renal dysfunctions, related risk factors (nephrotoxic drug stories, surgical procedures, comorbidities), dialysis treatment data and complications of patients with clinical results were recorded. Most important result of study was that recorded data were very inadequate. It was determined that most common renal failure form is prerenal acute renal failure and in these cases, dehydration and nephrotoxic drug usage ?mostly contrast agents and nonsteroidal anti-inflammatory drugs? were common. It was established that surgical procedures and comorbidities facilitate development of renal dysfunction, and all problems are more common and serious in the elderly. It was seen that diabetes mellitus and hypertension are most common causes of nephropathy, and haemodialysis is most commonly performed form of renal replacement therapy. It was also determined that infections are most common reason of death in all patients.