Hematolojik maligniteli febril nötropenik hastalarda enfeksiyon etkenleri ve antimikrobiyal tedavilerin retrospektif ve prospektif olarak irdelenmesi
The retrospective and prospective analysis of infection agents and antimicrobial therapies in febrıle neutropenic patients with hematologic malignancies
  1. Tez No: 267966
  2. Yazar: FİRDEVS AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İFTİHAR KÖKSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Hematology, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada Ekim 2005-Ekim 2008 arasında izlenen hematolojik maligniteli febril nötropenik hastalarda gözlenen enfeksiyonlar ve antimikrobiyal tedavilerin incelenmesi amaçlandı. 335 febril nötropenik hasta değerlendirildi.Hastaların % 24.1'inde ateşin nedeni bulunamadı, %20'sinde tanı klinik olarak, % 55.9'unda mikrobiyolojik olarak dökümante edildi. Etken olarak en sık Gram pozitif mikroorganizmalar (%27.8) izole edildi. Gram negatif mikroorganizmaların oranı %25.1, fungusların oranı %18.2 idi. Bakteremi görülme oranı %27.4, en sık izole edilen mikroorganizma Gram negatif mikroorganizmalar (%47.8) idi.Başlangıç ampirik tedavide sefepim, sefoperazon/sulbaktam veya piperasilin/tazobaktam ile monoterapi başlanan veya bunların amikasin ile kombinasyonunun başlandığı atakların değerlendirilmesinde; atakların 43'üne monoterapi, 280'ine kombinasyon tedavisi başlandığı görüldü. Başlangıç ampirik antibakteriyel tedavilerin toplam yanıt oranları; sefepim + amikasin %91.0, piperasilin/tazobaktam + amikasin %89.2, piperasilin/tazobaktam' da %80.6 idi.Antifungal tedavilerin başlanma zamanı tüm antifungaller için ortalama 7.0±4.6 gün idi. Antifungal tedavide, Klasik amfoterisin B (%36.8), Lipozomal amfoterisin B (%9.6), Kaspofungin (%38.2) ve Vorikonazol (%17.6) kullanıldı. Antifungal tedavi modifikasyonu ile ateşin kontrol altına alınma zamanı ortalama 4.4±5.1 gündü. Antifungal tedaviler mortalite açısından değerlendirildiğinde anlamlı fark tespit edilmediÇalışmamızın sonuçları; bu hasta grubundaki enfeksiyonların erken tanımlanması ve gelecek yıllar için yerleşik bir tedavi protokolü oluşturulması konusunda katkı sağlayacaktır. Elde edilen veriler hastaların takip ve tedavilerinin en uygun şekilde yapılabilmesine ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to evaluate the infections and the antimicrobial treatment in febrile neutropenic patients with hematologic malignancies examined between October 2005-October 2008. Three hundred and thirty five febrile neutropenic patients were evaluated.The etiology of fever was undetected in 24.1% patients; the infection was clinically documented in 20%, and microbiologically documented in 55.9%. Of the pathogens, Gram positive microorganisms were the most frequent ones (27.8%). The rate of Gram negative microorganisms was 25.1% and the rate of fungi was 18.2%. The prevalence of bacteremia was 27.4%. Gram-negative microorganisms were the most frequently isolated microorganism in bacteremia (47.8 %).The episodes in which cefepime, cefoperazone/sulbactam and piperacillin/tazobactam were given with or without amicasin as empirical treatment were included in the analysis. Out of the episodes, 43 received monotherapy and 280 received combination therapy. Total response rates of initial empirical antibacterial therapy; cefepime plus amicasin was 91%, piperacillin/tazobactam plus amicasin was 89.2% and piperacillin/tazobactam monotherapy was 80.6 %.The average time for the onset of antifungal treatment for all antifungals was 7.0 ± 4.6 day. Classical amphotericin B(36.8%), Liposomal amphotericin B(9.6%), Caspofungin(38.2%) and Voriconazole(17.6 %) were used in the antifungal treatment. The mean time the fever taken under control with antifungal therapy modification was 4.4 ± 5.1 days. Antifungal treatments evaluated in terms of mortality were not significant.The results of our study will contribute to the establishment of a definite treatment protocol in the coming years and to early identification of infections in this patient group. The data obtained will shed light on the most appropriate ways for the follow-up and treatment of patients.