Evaluation of febrile neuropenia in children with acute leukemia
Akut lösemili çocuklarda febril nötropeni ataklarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 535602
  2. Yazar: ESMA ALTINEL AÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE YARALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Hematolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Febril nötropeni, maligniteli çocuklarda kullanılan yoğun kemoterapi protokollerinin yaşamı tehdit eden önemli komplikasyonları arasındadır. Nötropenik hastalarda ateşin kaynağı büyük oranda enfeksiyonlardır. Erken tanı ve gerekli tetkikler yapıldıktan sonra acilen ampirik antibiyotik tedavisinin başlanması mortaliteyi büyük oranda etkilemektedir. Uygun geniş spektrumlu antibiyotik tedavisi için her hastanede enfeksiyöz etkenlerin gösterilmesi ve antimikrobiyal duyarlılıklarının belirlenmesi gereklidir. Çalışmamızda 2006-2009 yılları arasında Hematoloji Servisinde yatarak izlenen 75 lösemili çocukta gelişen 221 FEN atağındaki enfeksiyon sıklığı, etken mikroorganizmaların spektrumu, kullanılan antibiyotik tedavileri, kullanılan kemoterapi protokolü türü, nötropeninin düzelme süresi, G-CSF'nin kullanma oranları, ateşin kontrol altına alınma süresi incelendi. Febril nötropeni ataklarının %52,9'unda mikrobiyolojik veya klinik olarak enfeksiyon odağı saptandı. Klinik olarak saptanan enfeksiyon odakları sıklık sırasına göre %15,8 pnömoni, %14,9 ağız, burun ve kulak, %8,1 gastrointestinal sistem, %6,7 idrar yolu enfeksiyonu, %4,9 yumuşak doku ve kateter giriş yeri enfeksiyonu, %5,5 viral enfeksiyon ve %1,3 sepsis idi. Kan kültürlerinin %14,4'ünde üreme saptandı. Koagulaz negatif stafilokoklar başta olmak üzere gram pozitif bakteriler çoğunluğu oluşturmaktaydı. Tedavi sırasında %20,8 oranında ise ikincil enfeksiyon gelişti. Görüntüleme yöntemlerinden atakların %88'inde akciğer grafisinden, %35'inde USG'den ve %40'ında ise BT'den yararlanıldı. Toraks BT çekilen 69 olgunun %34'üne düşük olasılıklı invaziv fungal enfeksiyon tanısı konulurken, tüm atakların %0,5'inde ise kanıtlanmış invaziv fungal enfeksiyon tanısı konuldu. Başlangıç tedavisi olarak atakların %90'ında kombine antibiyotik tedavisi, %10'unda ise monoterapi uygulandı. Antifungal %38, glikopeptit %34, G-CSF ise %46 oranında kullanıldı. Mutlak nötrofil sayısının >500/mm³ olması için geçen süre ortalama 13 ±16 (1-153) gün, ortalama ateş süresi ise 7,2 gün ± 10,3 idi.
Özet (Çeviri)
Febrile neutropenia is one of the major life-threatening complications of intensive chemotherapy protocols used in children with malignancy. The reason of fever is generally infections in neutropenic patients. Early diagnosis and initiation of empirical antibiotherapy after the necessary examinations affect the mortality to a great extent. It is necessary to show infectious agents and determine their antimicrobial susceptibilities in each hospital for appropriate broad-spectrum antibiotic therapy. In our study, 221 febrile neutropenia episodes in 75 children with acute leukemia in hematology department were evaluated prevalence of infection, spectrum of microorganisms, antibiotherapy, chemotherapy protocols, duration of neutropenia, rates of G-CSF, duration of fever, between 2006 and 2009. One hundred and seventeen (52.9%) episodes were microbiologically and/or clinically documented infections. Reason of infections were 15.8% pneumonia, 14.9% nose and ear, 8.1% gastrointestinal system, 6.7% urinary tract infection, 4.9% soft tissue and catheter entry site infection. During febrile neutropenia attacks, 14.4% of patients had bacteriemia. There were 5.5% viral infection and 1.3% sepsis. Of isolated microorganisms, 73.5% gram-positive, 17.6% were gram-negative and 8.8% fungal pathogens. Fever resolved after mean 7.2 days and mean antibiotic administration time was 13 days. Lung x-ray, ultrasound and computerized tomography were used in 88%, 35% and 40% of the febrile neutropenia episodes, respectively. Granulocyte-colony stimulating factor (G-CSF) was used in 102 episodes (46.2%) of febrile neuropenia. Eight patients (%3.6) died during a febrile neutropenia episode.