2015 -2020 yılları arasında KTÜ Tıp Fakültesi hematoloji servisinde hematolojik maligniteli febril nötropenik hastalarda enfeksiyon etkenlerinin, antimikrobiyal tedavilerin ve tedavi yanıtlarının retrospektif incelenmesi
The retrospective analysis of infection agents and antimicrobial therapies and treatment response in febrile neutropenic patients with hematologic malignancies at KTU Medical Faculty hematology unit between the dates 2015-2020
- Tez No: 777220
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEN BALTA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Hematoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Hematology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışmada hematolojik maligniteli hastalarda febril nötropeni atakları incelenerek ateş nedenlerini araştırmak, etken mikroorganizmaları tespit etmek, bunların antimikrobiyal tedavilere cevaplarını değerlendirmek, tedavi modifikasyonlarını incelemek ve tüm bunların morbidite ve mortaliteye etkisini kıyaslayarak lokal uygulamaları geliştirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak yaptığımız çalışmaya 2015-2020 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Hematoloji servisinde yatarak tedavi gören hematolojik malignite tanısı olan, febril nötropeni tanılı hastalar değerlendirildi. 197 hasta ve 541 febril nötropeni atağı incelendi. Hastaların demografik özellikleri, primer tanıları, nötropeni süreleri, başlanan ampirik antibiyotikleri, antibiyotik tedavi modifikasyonları, G-CSF alma durumları, etken üreme yerleri ve üreyen etkenlerin ne olduğu, ateş nedenleri (mikrobiyolojik dökümante edilmiş ateş, klinik dökümante edilmiş ateş, nedeni bilinmeyen ateş), hastaların komorbiditeleri ve taburculuk son durumları retrospektif olarak incelendi. Bulgular: 197 hastada 541 FEN atağı incelendi. 41 (%7.57) hastada mortalite gelişti. Mortalite açısından MDE (mikrobiyolojik dökümente enfensiyon) ve NBA (nedeni bilinmeyen ateş) ile KDE (klinik dökümente enfeksiyon) ve NBA arasında anlamlı fark mevcuttu (sırasıyla p7 gün olması, uzamış ateşli gün sayısı, MASCC skoru
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, its aimed to investigate the causes of fever, to detect the causative microorganisms, to evaluate their response to antimicrobial treatments, examining treatment modifications and to improve local applications by comparing the effects of all these on morbidity and mortality. Materials and Methods: Patients with hematological malignancy and febrile neutropenia who were hospitalized in the Hematology Service of the Department of Internal Medicine of Karadeniz Technical University between 2015 and 2020 were evaluated. 197 patients and 541 attack of febrile neutropenia were analyzed. Demographic characteristics of patients, primary diagnosis, duration of neutropenia, empirical antibiotics initiation, antibiotic therapy modifications, G-CSF intake status, culture positive sites, positive causative factors, causes of fever (microbiologically documented fever, clinically documented fever, unexplained neutropenic fever), comorbidities and final discharge status were reviewed retrospectively. Results: 541 FEN attacks in 197 patients were analyzed. Mortality developed in 41 (7.57%) patients.