Sistemik izotretinoin kullanan akne vulgarisli hastalarda yaşam kalitesi ve depresyon düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of life quality and depression levels in acne patients using systemic isotretinoin
  1. Tez No: 267965
  2. Yazar: ARZU AYDIN ÇAPKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ BAHADIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Akne vulgariste izotretinoin kulanımının yaşam kalitesi ve depresyon düzeyi üzerine etkisi prospektif olarak incelemektir.Materyal metod: Çalışmaya orta ve şiddetli aknesi olan 75 hasta dahil edilmiştir. İzotretinoin 0,5-1mg /kg gün dozunda günde 2 kez olmak üzere 16 hafta kullanılmıştır. Hastaların ayrıntılı dermatolojik muayeneleri yapıldı. Yaşam kalitesini değerlendirmek için Akne Yaşam Kalite Ölçeği(AYKÖ) ve Dermatoloji Yaşam Kalite indeksi,(DYKİ) Depresyon şiddetini tespit etmek için de Beck Depresyon Ölçeği(BDÖ) tedavi öncesi birinci ve dördüncü ayı sonrası değerlendirilmiştir.Sonuçlar: Çalışmamızı 66 hasta tamamlamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this prospective study was to investigate whether there was any association between izotretinoin therapy and depression level and quality of life in acne vulgaris.Material and methods: : Seventy-five patients with severe moderate or severe acne were enrolled in this study. 66 patiens completed the study. İzotretinoin was administered at a dose of 0.5-1 mg/kg per day in two divided doses with food for 16 weeks. All patients received a complete dermatological examination and the levels quality of life and depression status were assessed using to Acne quality of life index(AQLI), Dermatology Life Quality Index(DLQI) and Beck Depression Inventory(BDI) baseline (before izotretinoin treatment) and follow-up assessments at weeks 4 and 16 of the treatment.Results: Sixty-six patiens completed the study.