Diyabetik retinopatide görme merkezindeki metabolit değişimlerinin mr spektroskopi ile değerlendirilmesi
Evaluation of metabolite?s changes in visual cortex in diabetic retinopathy by mr-spectroscopy
- Tez No: 267977
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM DOĞANAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
AMAÇ: Diyabetik olgularda, nonproliferatif diyabetik retinopati ve proliferatif diyabetik retinopati evrelerinde, görme merkezindeki metabolit değişimlerini MRS tekniği ile incelemek.MATERYAL-METOD: Bu çalışmaya; 15 presbiyopik olgu (grup 1) ve diyabeti olup, diyabetik retinopatisi olmayan 15 (grup 2), nonproliferatif diyabetik retinopatisi (NPDR) olan 15 (grup 3), proliferatif diyabetik retinopatisi (PDR) olan 15 (grup 4) olmak üzere toplam 45 diyabet hastası alındı. Ayrıca diyabetli hastalar; HbA1c değeri % 8'den az olan 20 hasta grup A, % 8'den fazla olan 20 hasta ise grup B olarak iki gruba ayrıldı. Bütün olguların sol oksipital korteksindeki görme merkezinde N-Asetil Aspartat (NAA), kreatin (Cr) ve kolin (Cho) değerleri MRS yöntemi ile ölçülerek, NAA/Cr, Cho/Cr ve NAA/Cho oranları hesaplandı. Ayrıca bütün olguların tam kan ve biyokimya değerlerine bakıldı.BULGULAR: Grup 1'in görme merkezindeki ortalama NAA/Cr değeri 1.72±0.33, ortalama Cho/Cr değeri 0.70±0.13, ortalama NAA/Cho değeri ise 2.53±0.88 olarak tespit edildi. Grup 2'nin görme merkezindeki ortalama NAA/Cr değeri 1.65±0.22, ortalama Cho/Cr değeri 0.65±0.09, ortalama NAA/Cho değeri ise 2.56±0.51 olarak tespit edildi. Grup 3'ün görme merkezindeki ortalama NAA/Cr değeri 1.59±0.31, ortalama Cho/Cr değeri 0.72±0.14, ortalama NAA/Cho değeri ise 2.29±0.75 olarak tespit edildi. Grup 4'ün görme merkezindeki ortalama NAA/Cr değeri 1.49±0.17, ortalama Cho/Cr değeri 0.68±0.12, ortalama NAA/Cho değeri ise 2.22±0.46 olarak tespit edildi. Grup 1, 2, 3 ve 4'te; NAA/Cr, Cho/Cr ve NAA/Cho değerleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmedi (p>0.05). Grup A'nın görme merkezindeki ortalama NAA/Cr değeri 1.70±0.21, ortalama Cho/Cr değeri 0.65±0.10, ortalama NAA/Cho değeri ise 2.62±0.57 olarak tespit edildi. Grup B'nin görme merkezindeki ortalama NAA/Cr değeri 1.46±0.20, ortalama Cho/Cr değeri 0.73±0.12, ortalama NAA/Cho değeri ise 2.05±0.42 olarak tespit edildi. Grup A ve B arasında; NAA/Cr ve NAA/Cho değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edildi (P0.05).SONUÇ: Diyabetik retinopati ilerledikçe görme merkezindeki NAA/Cr ve NAA/Cho oranlarında bir azalma olmaktadır. Fakat bu azalmalar istatistiksel olarak anlamlı değildir. HbA1c değeri yükseldikçe görme merkezinde NAA azalmakta olup, nöronal kayıp geliştiğini göstermektedir. Görme merkezindeki metabolit değişimleri, kronik olaylardan çok, akut gelişen olaylara bağlıdır.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To evaluate metabolite?s changes in the visual cortex of diabetic patients with nonproliferative or proliferative diabetic retinopathy by MR spectroscopy.MATERIAL AND METHODS: 15 patients with presbyopia (group 1), 15 patients with diabetes who didn?t have diabetic retinopathy (group 2), 15 patients with nonproliferative diabetic retinopathy (NPDR) (group 3), 15 patients with proliferative diabetic retinopathy (PDR) (group 4) were included in the study. Furthermore, diabetic patients was divided into two groups according to HbA1c levels (Group A: 20 patients, HbA1c 8%). In the all of cases? left visual cortex, amounts of N-acetyl-aspartate (NAA), choline (Cho) and creatine (Cr) were measured by MR spectroscopy. NAA/Cr, Cho/Cr and NAA/Cho ratios were calculated. Furthermore, all cases? CBC and biochemical parameters were evaluated.RESULTS: The mean NAA/Cr, Cho/Cr and NAA/Cho ratios were 1.72±0.33, 0.70±0.13, 2.53±0.88, respectively in the visual cortex of group 1. The mean NAA/Cr, Cho/Cr and NAA/Cho ratios were 1.65±0.22, 0.65±0.09, 2.56±0.51, respectively in the visual cortex of group 2. The mean NAA/Cr, Cho/Cr and NAA/Cho ratios were 1.59±0.31, 0.72±0.14, 2.29±0.75, respectively in the visual cortex of group 3. The mean NAA/Cr, Cho/Cr and NAA/Cho ratios were 1.49±0.17, 0.68±0.12, 2.22±0.46, respectively in the visual cortex of group 4. There was no statistically significant difference for NAA/Cr, Cho/Cr, NAA/Cho ratios between group 1, 2, 3 and 4 (p>0.05). The mean NAA/Cr, Cho/Cr and NAA/Cho ratios were 1.70±0.21, 0.65±0.10, 2.62±0.57, respectively in the visual cortex of group A. The mean NAA/Cr, Cho/Cr and NAA/Cho ratios were 1.46±0.20, 0.73±0.12, 2.05±0.42, respectively in the visual cortex of group B. There were a statistically significant difference for NAA/Cr and NAA/Cho ratios between group A and B (P0.05).CONCLUSION: There are a decrease in the NAA/Cr and NAA/Cho ratios in the visual cortex while diabetic retinopathy progresses. But, these decreases aren?t statistically significant. While HbA1c levels increases the NAA concentration decreases in the visual cortex which indicates neuronal loss. The metabolite?s changes in the visual cortex is associated with acute events rather chronic events.