Farede bleomisin ile oluşturulan deneysel akciğer fibrozis modeline karşı 3,4-lakto sikloastragenol molekülünün etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of 3,4-lacto cycloastragenol molecule against bleomycin induced experimental pulmonary fibrosis model in mice
  1. Tez No: 663804
  2. Yazar: BÜŞRA DAYIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ŞENDEMİR, PROF. DR. YİĞİT UYANIKGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Göğüs Hastalıkları, Histoloji ve Embriyoloji, Bioengineering, Chest Diseases, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
İdiyopatik akciğer fibrozis (İAF) patogenezi belirsiz, etkin tedavisi olmayan ve yaşlanma ile ilişkilendirilen kronik akciğer hastalığıdır. Hücre yaşlanmasında tetikleyici faktörlerden biri oksidatif strestir ve İAF'de rolü olduğu bilinmektedir. Bu tez çalışmasında, bleomisin (BLM) ile indüklenen fare akciğer fibrozis modelinde E-CG-01 (3,4-lakto-sikloastragenol) molekülünün protektif etkisi antioksidan özelliği açısından incelendi. Akciğer fibrozisi, Hematoksilen-Eozin, Masson Trikrom boyama ve immunohistokimyasal boyamalar (TGF-beta1, Tip I kollajen, Ki-67, gama-H2AX belirteçleri için) ile değerlendirildi. Ayrıca katalaz ve SOD enzimlerinin aktivite analizleri, total oksidan seviyesi (TOS), total GSH ve MDA seviyelerinin ölçümleri ve nükleer faktör eritroid 2 ile ilişkili faktör 2 (Nrf2) için western blot analizi yapıldı. Sonuçta, histoloji analizlerinde molekülün üç farklı dozunun da BLM kontrol grubuna kıyasla fibrozisin ilerlemesine karşı proflaktik etki sağladığı belirlendi. Ancak sadece yüksek dozda uygulanan molekülün Nrf2 nükleer translokasyonunu arttırdığı ve TOS'u azalttığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Idiopathic pulmonary fibrosis (IPF) is an aging-related, chronic lung disease, with unclear pathogenesis and no effective treatment. One of the triggering factors in cell aging is oxidative stress and it is known to have a role in IPF. In this thesis, the protective effect of E-CG-01 (3,4-lacto-cycloastragenol) molecule in terms of its antioxidant properties was evaluated in bleomycin (BLM) induced mice lung fibrosis model. Fibrosis was examined by Hematoxylin-Eosin, Masson Trichrome and immunohistochemical staining for TGF-beta1, Type I collagen, Ki-67, gama-H2AX markers. Activity analysis of catalase and SOD enzymes, measurement of total oxidant (TOS), total GSH and MDA levels and western blot analysis for Nrf2 were performed. In histology analysis, it was determined that all three different doses of the molecule provided prophylactic effect against the progression of fibrosis compared to the BLM control group. However, it was observed that only the molecule applied in the high dose increased Nrf2 nuclear translocation and decreased TOS.