Azoospermik hastalarda seropatolojik parametrelerin mikrotese başarısı üzerine etkileri
The effect of seropathologic parameters on the success of microtese in azoospermic patients
  1. Tez No: 268003
  2. Yazar: MEHMET EROL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN ÇİMENTEPE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
İnfertilite günümüzde evli çiftlerin yaklaşık % 15'ini içeren bir sağlık sorunu olup sosyal hayatı da olumsuz etkilemektedir. Erkek infertilitesi bu sorunun yaklaşık %50'sini teşkil etmektedir. Sperm elde etme ve yardımcı üreme tekniklerinin gelişmesi ile geçmişte infertil kabul edilen birçok çiftin çocuk sahibi olma şansı artmıştır.Biz bu çalışmamızda kliniğimizde 2006-2010 tarihleri arasında mikroTESE işlemi uygulanmış 82 hastamızın verilerini inceleyerek, bu hastalardaki sperm bulunma, gebelik ve gebeliklerin doğumla sonuçlanması oranlarını değerlendirdik. Hastalar FSH < 15 and > 15 IU/ml olmak üzere iki gruba ayrıldılar. Hastaların ortalama yaşları 34,2± 5,8 (23-54) idi. 82 hastanın 45'inde sperm bulundu. Normal FSH grubunda sperm bulma ve gebelik oranları (%73 and % 29,7), yüksek FSH grubundaki oranlardan (%40 and %8,9)yüksekti. Iki grubun doğum oranları ise benzerdi(% 16,2and % 6,7). Maturasyon arresti gurubunda sperm bulma oranları 10/19 (% 52,6) , tübüler atrofi grubunda 9/19 (% 47,4 ) , sertoli cell only grubunda 10/28 (%35,7) ve hipospermatogenez grubunda %100 idi.Sonuç olarak FSH düzeyi normal ve yüksek gruplarda sperm bulma ve doğum oranları benzerken, doğum oranları farklı çıktı. Histopatolojik bulgular ile de sperm bulma, gebelik ve doğum oranları arasında bir ilişki saptanamadı.
Özet (Çeviri)
Approximately %15 of the couples are infertile and ~ %50 of this is because of male factors. After revolutionary changes at sperm retriveal techniques and assisted reproductive techniques, delivering a child chance get increased for infertile couples. We examined the data of 82 infertile men with non-obstructive azoospermia, who has undergone microTESE operation. The men were classified into two groups based on serum FSH levels < 15 and > 15 IU/ml. Mean age was 34,2± 5,8 (23-54). Testicular sperm were retrieved 45 of 82 patients.Sperm retrieval and pregnancy rates were %73 and % 29,7 in normal FSH level respectively was higher than men with FSH>15(%40 and %8,9).Of those men who had sperm retrieved, live birth rates were similar in two groups (% 16,2and % 6,7). Sperm were retrieved 10/19 (% 52,6) with maturation arrest, 9/19 (% 47,4 ) with tubular atrophy, 10/28 (%35,7) sertoli cell only syndrome and %100 with hypospermatogenesis.These results demonstrate meaningful correlation between and pregnancy with FSH levels. But there were no correlation between histopathological findings and succesful testicular sperm recovery.