The effects of serotonin and its antagonists on slowly adapting type 1 mechanoreceptive fibers in frog skin
Kurbağada yaval alışan 1. tip mekanik duyarlı sinirler üzerinde serotonin ve antagonistlerinin etkisi
  1. Tez No: 268025
  2. Yazar: SEVİNÇ MUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yavaş-alışan l.tip mekanik duyarlı sinirler periferide Merkel hücreleriyle ilişkilidirler ve Merkel hücre-sinir kompleksini oluştururlar. Bu algılayıcı organda mekanik uyarının elektriksel işarete nasıl dönüştüğü henüz tam bilinmemektedir. Merkel hücresinden yakındaki sinir lifine serotonin aracılığıyla kimyasal iletim olduğu düşünülmektedir.Doku banyosunda perfüze edilen Ova kurbağası (Rana ridibunda) derisinin sırttaki dokunma sinirlerinden tekil aksiyon potansiyelleri kaydedilmiştir. Eşik üstü mekanik uyarılar kalibre edilmiş 0.16, 0.4, 1, 1.4 ve 2 g-kuvvet seviyelerinde olan von Frey tüy-cükleri ile uygulanmıştır. Üç farklı serotonin derişimi test edilmiştir: 10 /ıM (n=8), 100 fiM (n=8), 1000 fiM (n=6). Uyarıya cevap olarak verilen aksiyon potansiyellerinin birim zamandaki sayıları ölçülmüştür. Tüm kontrol durumları ve derişimler için aksiyon potansiyeli sayısı uyarı şiddetinin doğrusal bir fonksiyonu olarak artmıştır.
Özet (Çeviri)
It was intended to investigate serotonin as the neurotransmitter between Merkel celi and its nerve ending, tlırouglı clıanges in SA-I response to exogenically applied serotonin and its antagonists. Single-unit electroplıysiological responses were recorded from the dorsal cutaneous nerves of the common water frog's (Rana ridibunda) skin perfused in a tissue bath. Maintained mechanical stimulation was applied at suprathreshold lev-els by von Frey hairs calibrated at 0.16, 0.4, 1, 1.4, and 2 g-bending forces. The effect of serotonin was tested at concentrations: 10 fiM (n=8), 100 fiM (n=7), 1000 fiM (n=6). The responses were analyzed as spike rates. Paired-t test was used to test the significance of the results.The spike rate increased as a linear function of the stimulus level at baseline and ali tested concentrations.