Türkiye'nin petrol arz güvenliği
Oil supply security of Turkey
  1. Tez No: 268036
  2. Yazar: ALİ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. BERİL TUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enerji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin petrol arz güvenliği; stratejik kriterler çerçevesinde modellenmeye çalışılmıştır. Başka bir deyişle, ülkemiz için arz güvenliği; jeopolitik, yedeklilik ve çeşitlilik bağlamında değerlendirilmek yoluna gidilmiştir. Ancak, sadece petrol arz güvenliğinin modellenmesi hedeflendiğinden, çeşitliliğin göz önüne alınması söz konusu olmamaktadır. Petrol arz güvenliğinin modellemesi için ?Ağırlık Dağılım Modeli? uygulaması yapılması benimsenmiştir. Bu model çerçevesinde Türkiye'nin (literatürden petrol alım değerlerine ulaşılabilen) 2001-2005 yılları için petrol alımı yaptığı ülkeler için yedeklilik ve jeopolitik kriterleri için ağırlık değerleri belirlenmiş ve ?Eşdeğerlikli Değerlendirme? ve ?Ağırlıklı Ortalama? değerleri tayin edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, ayrı ayrı ve mukayeseli olarak değerlendirilmiş ve sonuçlar irdelenmiştir. Sonuçların değerlendirilmesi sonucu Türkiye'nin petrol arz güvenliği ve petrol zengini ülkelerin Türkiye petrol arz güvenliğine olan etkisi hakkında önemli bilgilere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, modeling Turkey oil supply security examined in strategic context. In other words, Turkey oil supply security is evaluated as part of the geopolitics, redundancy and diversity criteria. However, due to only oil supply security is evaluated diversity criteria disregarded in this model. In order to modeling oil security ?weighted distribution model? is applied. Using this model between 2001 and 2005 year (in literature accessed the oil import amount data) ?equivalence assessment? and ?weighted average? values are determined in context of redundancy and geopolitics criteria for countries which Turkey import oil. The obtained results individually and comparatively evaluated and studied. The comparison of the results give significant information about the oil supply security of Turkey and the impact of oil rich countries on Turkey.