Cost analysis of Bilkent University housing complex a cost accounting application framework
Bilkent Üniversitesi lojmanlarının maliyet analizine ait bir maliyet muhasebesi uygulaması
  1. Tez No: 26805
  2. Yazar: HASAN SÜEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EREL ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET BİLKENT ÜNİVERSİTESİ LOJMANLARININ MALİYET ANALİZİNE AİT BİR MALİYET MUHASEBESİ UYGULAMASI HAZIRLAYAN Hasan SÜEL İŞLETME YÜKSEK LİSANS TEZİ BİLKENT ÜNİVERSİTESİ - ANKARA EYLÜL, 1993 Denetleyen: Doç. Dr. Erdal EREL Bu çalışmada, 1992 toplam giderlerinin tayini açısından üniversite lojmanları maliyet merkezlerinin bir analizi yapılmıştır. Merkez ve Doğu kampus konutlarının birim maliyetleri ayrı ayrı hesaplanarak karşılaştırmıştır. Aradaki farklılıkların tespiti amacıyla istatistiksel testler ve hipotezler uygulanmıştır. Karşılaştırmalarda Pareto, Pie ve Control grafikleri gibi istatistiksel araçlar kullanılmış ve sonuçta bazı birim maliyet standartlarına ulaşılmıştır. Doğu ve Merkez kampus konutları maliyet merkezleri arasında farklılıklar bulunduğu ortaya çıkmıştır. Farklılıklara ait bulgular belirtilerek idareciler uyarılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COST ANALYSIS OF BILKENT UNIVERSITY HOUSING COMPLEX FROM A COST ACCOUNTING APPLICATION FRAMEWORK BY Hasan SÜEL M.B.A. THESIS BILKENT UNIVERSITY - ANKARA SEPTEMBER, 1993 Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Erdal EREL The cost centers of the housing facility of Bilkent University are examined to determine the total expenditure figure for 1992. Data are separated for East and Center Campus housing areas and compared in terms of different unit- cost measurements. Some hypotheses are tested to find if any difference exists. Comparisons are reported by pareto, pie and control charts to end up with some standards. Some differences appeared between East and Center campuses8 cost centers. These differences are highlighted and some suggestions have been made.