PSAM-tabanlı LMMSE kanal tahmini ile Ricean sönümleme ortamında MRC/EGC anten çeşitlemesinin M-QAM sistemleri için performans analizi
Performance analysis of MRC/EGC antenna diversity for M-GAM systems over Ricean fading channels with psam-based LMMSE channel estimation
  1. Tez No: 268095
  2. Yazar: JAWAD ALİ ABBAS ALHAYDARY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR ERTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezde, çoklu anten çeşitliliği sistemlerinde maksimum-oran birleştirici ve eşit kazanç birleştirici kullanarak dördün genlik modülasyonu (M-QAM) ile LMMSE-kanal tahminine bağlı olarak Gauss hata modeli yoluyla mükemmel-olmayan kanal tahmini altında ortalama bit hata oranı ve kesinti olasılığı performansı ele alınmaktadır. Kanallar toplamsal beyaz Gauss gürültüsü ile bozulmuş, uzaysal bağımsız düz Ricean sönümlemeli olarak modellenmiştir. Pilot-sembol-destekli modülasyon (PSAM) için realistik kanal belirleme tekniği LMMSE'ye dayalı kanal tahmini senaryosu üzerinden gerçek çeşitleme kazancını göstermek için, her bir antenden alınan bit sinyal-gürültü oranının ortalaması, anten sayısı L, Ricean K-faktörü ve normalize edilmiş kanal tahmini korelasyon katsayısı ? gibi farklı sistem parametrelerine karşı Monte-Carlo simülasyonu vasıtasıyla maksimum-oran birleştirici ve eşit-kazanç birleştirici anten çeşitleme birleştirme tekniklerinin ortalama çıkış sinyal-gürültü oranı, ortalama bit hata oranı ve kesinti olasılığı analiz edilmiştir.Anahtar Kelimeler : Çeşitleme birleştirme, minimum karesel hata ortalamalı- kanal tahmini, dördün genlik modülasyonu, Ricean sönümleme kanalı
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of imperfect channel estimation (ICE) on maximal-ratio combining (MRC) and equal-gain combining (EGC) in receive antenna diversity systems with M-level quadrature amplitude modulation (M-QAM) are examined. The channel is assumed to be spatially-independent frequency-flat with Ricean fading and AWGN. Average BERs and outage probability of MRC and EGC antenna diversity combining schemes are analyzed via Monte-Carlo simulations versus average received bit SNR per antenna and specified outage threshold ?_th respectively for various values of Ricean K-factor, number of antennas L and normalized channel estimation correlation coefficient ? to show the actual diversity gain with these combining schemes under realistic LMMSE-based channel estimation scenarios for pilot-symbol aided modulation (PSAM).Key Words : Diversity combining, minimum mean square error channel estimation, quadrature amplitude modulation (QAM), Ricean fading channel