Koruma çalışmalarının uygulama süreci yönetimi -Şerhi Hasan Efendi Yalısı örneklemesi -
Management of application process in restoration works -Şerhi Hasan Efendi mansion sampling-
  1. Tez No: 268096
  2. Yazar: MERAL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANJU GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Tezde; koruma çalışmalarının amaç ve kapsamının yönetimfonksiyonları çerçevesinde değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla;yönetim ve koruma kavramları, yönetim eylem ve etmenleri, korumanıntarihsel gelişimi ve ülkemizdeki koruma uygulamaları tanımlanmıştır.Koruma uygulaması sürecinin evreleri ve aşamaları ele alınarak yönetimfonksiyonları ile ilişkilendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar ışığındauygulama evreleri süreç şeması oluşturulmuş, uygulama sürecinde öneçıkan yönetim fonksiyonları ve süreçteki akışı şema üzerinde işlenmiştir.Ele alınan bir koruma uygulaması örneğinde uygulama sürecinin tümüdeğerlendirilerek, şemada öngörülen fonksiyonların önceliği ve önemidenetlenmiştir.Anahtar Kelimeler : yönetim, yapım yönetimi, koruma, restorasyonuygulamaları
Özet (Çeviri)
The thesis aims to evaluate the purpose and scope of the restorationworks in context of management functions. For this reason,management and restoration concepts, management actions andfunctions, historical development of restoration and the restorationapplications in our country were defined. Stages of restorationapplication were handled and related with the functions of management.Under the light of the results obtained, process scheme of applicationstages was brought into existence and the management functionsbecoming prominent during the application process and their flowduring the process were applied onto the scheme. The applicationprocess sampled from a restoration application was evaluated as awhole and the priority and significance of the functions envisaged in thescheme were thus controlled.Keywords : management, management of construction,restoration applications