Geleneksel Mardin evlerine ait ahşap kapıların malzeme ve yapım tekniği bakımından incelenmesi
Examination of wooden doors belonging to traditional Mardin houses in terms of their materials and construction techniques
  1. Tez No: 268112
  2. Yazar: EMRULLAH KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, Geleneksel Mardin evlerinde kullanılan kapıların malzemeleri, boyutları, konstrüksiyon teknikleri, metal tamamlayıcı elemanları ve süsleme özelliklerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaca uygun olarak Mardin merkezde 27 adet geleneksel eve ait 18 adet avlu, 10 adet giriş ve 17 adet oda kapısının karakteristik özellikleri, fotoğraflarla belgeleme ve ayrıntılı bir envanter formu kullanılarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak geleneksel Mardin evlerinin büyük çoğunluğunda orijinal kapıların değiştiği ve günümüz üretim teknolojisine uygun kapıların kullanıldığı, mevcut orijinal kapıların yapımında kullanılan ağaç malzeme türünün genellikle ceviz ve kısmende dut ağacı kullanıldığı, her üç kapı türünde de konstrüksiyon olarak çakma tekniğinin kullanıldığı, benzer özellikte kapı tokmağı ve kilit kullanıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the architectural facets of traditional Mardin houses in Turkey, focusing on their materials, size, construction techniques, metal complementary elements and ornamental features. In this framework, the characteristic qualities of 10 courtyard doors, 10 entrance doors and 17 room doors of 27 traditional houses in the city center of Mardin were identified through a systematic observation and the use of an inventory form. As a result, this research finds out that most of the traditional Mardin houses now have doors in line with modern production technologies rather than their original ones, that the remaining original doors were mostly made of walnut and ?rarely- mulberry wood, and that all the three types of the doors possess the nailing technique in terms of their construction, as well as similar knockers and locks.