Miyoglobin baskılı yüzey tasarımı
Design of myoglobin imprinted surface
  1. Tez No: 268113
  2. Yazar: ERTAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇAYKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, moleküler baskılama yöntemi kullanılarak, yüzeyde başlatılan atom transfer radikal polimerizasyonu (YB-ATRP) ile miyoglobin (Mb) baskılanmış poli(2-hidroksietilmetakrilat) (PHEMA) filmleri hazırlanmıştır. Baskılanmış ve baskılanmamış filmler için Mb adsorpsiyonu beş farklı derişimdeki Mb çözeltisinde araştırılmıştır. Mb baskılanmış filmler yüksek adsorpsiyon kapasitesi ve seçicilik göstermişlerdir. Bütün çalışılan koşullarda en yüksek adsorpsiyon 0.20 mg/mL Mb ile baskılanmış filmlerde tespit edilmiştir. Ek olarak, baskılanmış filmler Mb için yüksek seçicilik ve yapıya katılan Mb miktarına bağlı olarak yüksek adsorpsiyon hızı göstermişlerdir.Anahtar Kelimeler : Yüzeyde başlatılan atom transfer radikal polimerizasyonu, moleküler baskılama,Miyoglobin, adsorpsiyon
Özet (Çeviri)
In this study, Mb imprinted poly(2-hydroxyethylmethacrylate) (PHEMA) films were prepared via surface-initiated atom transfer radical polymerization (SI-ATRP) of corresponding monomers for myoglobin (Mb) by using molecular imprinting method. Mb adsorption from Mb solutions with five different concentrations was investigated by two types of films prepared by non-imprinted and imprinted methods. Imprinted films with Mb showed higher adsorption capacity and specificity for Mb than films prepared by the usual procedure. At all studied conditions the highest Mb adsorption was observed in the imprinted films with 0.20 mg/mL Mb. In addition, the imprinted films exhibited both good selectivity for Mb and high adsorption rate depending on the number of Mb sized cavities.Key Words : Surface-initiated atom transfer radical polymerization,molecular imprinting, Myoglobin, adsorption