Hukuki ve cezai sorumluluk açısından trafik kazaları ve trafik kazalarının tespitinde yeni bir model önerisi
Traffic accidents in terms of legal and criminal liability and a new model suggestion for the determination of traffic accidents
- Tez No: 268118
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. KÜRŞAT ÇUBUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Karayolu trafik güvenliğini ve düzenini sağlamak amacıyla uzun tecrübe ve denemeler sonucu ortaya çıkan trafik kuralları, hemen hemen her ülkede en çok ihlâl edilen kurallar olarak karşımıza çıkmaktadır. İhlâl edilen her trafik kuralı ise çoğu zaman trafik kazasını da beraberinde getirmektedir.Ülkemizde bugüne kadar trafik kazalarının gerçek nedenleri tam olarak belirlenemediği için gerçek çözümler de bir türlü üretilememiştir. Bu nedenle de ülkemizde trafik kazaları; savaş, deprem ve salgın hastalıklardan bile daha fazla can ve mal kaybına neden olan ve yıllardır bir türlü iyileştirilemeyen müzmin ve tehlikeli bir yara hâlini almıştır.Çalışmamızda, tüm bu olumsuzluklar ve eksiklikler dikkate alınarak ülkemizde meydana gelen ve özellikle de ölüm, yaralanma ve maddi hasarla sonuçlanan trafik kazaları ve bu kazalardan doğan hukuki ve cezai sorumluluklar tüm yönleriyle ele alınmakta ve trafik kazalarının doğru, bilimsel ve tarafsız olarak tespitinin; gerek trafik kazalarından doğacak hukuki ve cezai sorumlulukların belirlenmesi noktasında gerekse trafik kazası tespit tutanakları esas alınarak ileride yapılabilecek kaza analizlerinin doğruluğu, tutarlılığı ve bilimselliği açısından ne denli önem taşıdığı ortaya konulmaktadır. Çalışmamızda ayrıca trafik kazalarının tespitinde; trafik kazalarının gerçek nedenlerini belirleyerek gerçek çözümler üretmemizi sağlayacak yeni bir model önerisi sunulmaktadır. Sunulan bu yeni model önerisi doğrultusunda da bu tür trafik kazalarının tespitinin; çoğunlukla iki memurdan oluşan trafik kaza ekipleri yerine; trafik kaza araştırması konusunda uzman trafik polisi veya jandarma trafik görevlisi yanında, alanında deneyimli mühendisler (makine, otomotiv, inşaat, trafik ve/veya ulaşım mühendisi) ile olay yeri inceleme uzmanlarından oluşturulacak teknolojik donanımlı trafik kaza ekipleri tarafından yapılmasının gerekliliği ortaya konulmakta ve oluşturulacak bu ekiplerin trafik kazalarının tespitinde kullanacağı yeni bir ?Trafik Kazası Tespit Tutanağı? tasarımı yapılmaktadır.Anahtar Kelimeler : Trafik Kazası, Hukuki ve Cezai Sorumluluk, Trafik Kazasının Tespiti, Trafik Kazası Tespit Tutanağı.
Özet (Çeviri)
Traffic rules, which emerged at the end of long experience and experiments to ensure road safety and order, have been among the most violated rules nearly in all countries. And, any violated traffic rules most of the time lead traffic accidents.As the real causes of traffic accidents are not determined in our country as it should be, real solutions for this problem have not been produced. For this reason, traffic accidents have turned into an unrecovered, steady, and dangerous problem in our country that leads to loss of lives and property damage more than war, earthquake, and epidemics.Considering all these negative issues, in this study, traffic accidents that especially lead to loss of lives and property damage and their legal and criminal liability consequences have been discussed in a multidimensional approach. It was also acknowledged that how important the determination of traffic accidents in an accurate, scientific, and objective way can be for the determination of legal and criminal consequences of traffic accidents and analysis of traffic accidents in a future time in an accurate and scientific way based on traffic accidents determination reports. In additon to that, a new model that aims to bring real solution to this problem is suggested by addressing the real causes of traffic accidents. In this proposed model, instead of existing traffic accident teams that mostly include two officers; the necessity of preparation `traffic accidents determination and analysis reports? by technologically equipped traffic accident teams, which include traffic police or/and gendarmerie (trained for traffic accident investigation) who is expert on traffic accidents, experienced engineers (machine/automotive engineers, construction engineers, and traffic and/or transportation engineers), and finally crime scene investigation experts, is highlighted. Consistent with this model, a new ?Traffic Accident Report? has been designed for the use of these new teams that can be used to figure out all factors.Key Words : Traffic Accident, Legal and Criminal Liability, TrafficAccident Determination, Traffic Accident Report.