Ticari ve evsel soğutucularda doğal soğutucu akışkan kullanımının çevresel ve ekonomik etkilerinin incelenmesi
The investigation of enviromental and economical effects of natural refrigerant using in the industrial and domestic refrigrators
- Tez No: 268119
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Teknik Eğitim, Energy, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Soğutma sistemlerinin tasarımında soğutucu akışkan seçimi önemli bir parametredir. Tasarımda soğutucu akışkanların temin güçlüğü, ekonomikliği ve çevreye olan etkileri de göz önüne alınması gereken diğer parametrelerdir. Geleneksel ve yapay soğutucu akışkanlar oldukça pahalıdır ve bu soğutucu akışkanların temininde güçlükler yaşanabilmektedir. Geleneksel ve yapay soğutucu akışkanların bir kısmı da ozon tahribatı (ODP) ve sera etkisine (GWP) de neden olmaktadır. Bu çalışmada geleneksel ve yapay soğutucu akışkan yerine kullanılabilecek doğal soğutucu akışkanların ekonomiye ve çevreye olan etkileri araştırılmıştır. Araştırma sonucuna göre doğal soğutucu akışkanların hem ekonomik hem de çevre dostu olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The refrigeration selection is an important parameter for the design of refrigeration system. Difficulty in supply, cost and environmental effects are also the other parameters to be taken into account. Conventional refrigeration?s are more expensive and are not obtained easily. Some of the conventional and synthetic refrigerants have ozone depletion potential (ODP) and global warning potation (GWP). In this study, the effects of natural refrigerations wich is used on the environment, instead of conventional and synthetic refrigerants, the economy, were investigated.