Nükleer tıpta kullanılan bazı hafif deforme radyoaktif çekirdeklerin kollektif band yapısının incelenmesi
Investigation of collective band structure of some light deformed radioactive nucleus used in nuclear medicine
  1. Tez No: 268127
  2. Yazar: HİLAL SARAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF OKUDUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, nükleer tıpta kullanılan, kütle numarası 40 < A < 100 aralığındaki bazı hafif deforme radyoaktif çekirdeklerin seviye yoğunluk parametreleri, her radyoaktif çekirdeğin farklı bandları için, enerji spektrumlarından yararlanılarak hesaplanmıştır. İncelenen radyoaktif çekirdeklerin uyarılma enerjisine bağlı olarak enerji seviye yoğunluk parametrelerinin hesaplanmasında hafif deforme çekirdeklerin enerji seviyelerinin eş-aralıklı ve nükleonların kollektif hareketlerini dikkate alan bir model kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, s dalgalı nötron rezonans verileri için diğer çalışmalardan elde edilen diğer değerler ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the nuclear energy level density parameters of some light deformed radioactive nucleus used in nuclear medicine have been determined by using energy spectrum of the interest radioactive nucleus for different band. The investigated radionuclides have been considered in the region of mass number 40 < A < 100. In calculation of nuclear energy level density parameters dependent upon excitation energy of radioactive nuclei studied, a model was considered which relies on the fact that energy levels of deformed light nuclei are equidistant and which relies on collective motions of their nucleons. The present calculated results have been compared with the compiled values from the literatures for s-wave neutron resonance data