Bilgisayar destekli GÜFEBİS kampüs bilgi sistemi (GIS)
GUFEBIS geographical information system (GIS) with computer support
- Tez No: 268128
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANİFİ TOKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, coğrafi bilgi sistemlerinin bir alt yaklaşımı olan kampüs bilgi sistemi ele alınmış ve GÜFEF kampüsüne uygulanmıştır. Uygulama sonucunda Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi' ne ait mekânların sistem içindeki durumu belirlenmiştir. GÜFEF kampüsüne ait bilgilerin belirli bir otomasyon sistemi dahilinde organize edilmesi için geliştirilmiş olan kampüs bilgi sistemi ile sözel ve grafik verilerin toplanması, bilgisayar ortamına aktarılması, depolanması, sorgulanması, analiz edilmesi ve kullanıcılara belge ve raporlar halinde sunulması amaçlanmıştır. GÜFEFBİS kampüs bilgi sisteminin grafik alt yapısı AUTOCAD programı kullanılarak oluşturulmuştur. Sorgulaması ve analizi için ArcGIS yazılımı kullanılmıştır.Sonuç olarak, GÜFEF kampüsüne ait bilgilerin bulunduğu, kullanıcılara çeşitli konularda belge ve rapor sağlayan GÜFEFBİS kampüs bilgi sistemi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study; campus information system which is a sub approach of geographical information system has been handled and it is performed on GUFEF campus. As a result of this application; circumstances of the places in The Faculty of Arts and Science at Ankara Gazi University has been determined with the use of the system. It is aimed to collect the written and graphical data, transfer them to computer, store them, examine them, analyze them and make reports for the users with the use of the campus information system which is developed for organizing the information of GUFEFBIS with a specified automation system. Graphical substructure of GUFEFBIS campus information system is created by the help of AUTOCAD, ArcGIS software has been used for examination and analyzing.As e result, GUFEFBIS campus information system has been developed which has the ınformation of GUFEF campus and providing reports and documents to users varius subjects.