Hastane atıklarının yönetiminde geri kazanılabilir atık miktarlarının tespiti ve ekonomik değeri ankara örneği
The detection and economic value of quantity of the waste of recovery boiler in the waste manegement ankara case study
  1. Tez No: 268133
  2. Yazar: ERVA DÜNDAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BERİL SALMAN AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Hastane atıklarının hem üretim miktarlarını hemde ekonomik maliyetini azaltmak, atıkların kaynağında ayrı toplanıp geri kazanım projelerini uygulamakla mümkündür. Bu çalışmada Ankara ili ve ilçelerindeki devlet, özel, üniversite ve eğitim ve araştırma hastanelerindeki atıkların bileşenleri, miktarları ve bu bileşenler içindeki geri kazanılabilir atık miktarları ve ekonomik değerleri hesaplanmıştır. Çalışma sonucunda Ankara'daki hastanelerin % 33'üne ulaşılmıştır. Hastanelerdeki atık dağılımı % 10 geri kazanılabilir atık, % 33 tıbbi atık ve % 57 evsel atık olarak bulunmuştur. Geri kazanılabilir atıkların toplanma oranı % 88 dir. Toplamda hastane atıkları ise 4,31 kg/yatak/gün olarak tıbbi atık, 2,46 kg/yatak/gün evsel atık ve 0,43 kg/yatak/gün geri kazanılabilir atıklar oluşturmaktadır. Toplamdaki yıllık geri kazanılabilir atıkların ekonomik değeri ise 92.980 TL dir. Hastanelerde geri kazanım projelerinin geliştirilerek uygulanması; ülke ekonomisine sağlayacağı sınırlı katkının yanı sıra özellikle doğal kaynakların korunması ve çevre bilincinin geliştirilmesine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
It is possible to implement the project of recycling and separate collection of waste at source in order to reduce both the production rates of hospital waste and the economic costs. In this study, in Ankara province and surrounding states, private, university and hospital research and education components of the waste, quantity and amount of waste that is recycled within recycling and economic values are calculated. As a result of work of the hospitals in Ankara 33'üne % were reached. 10 % of recyclable waste in the distribution of hospital waste, 33 % of medical waste, household waste was found to be 57 %. Recyclable waste collection rate is 88 %. The total hospital waste is 4.31 kg/bed/day as medical waste, 2.46 kg/bed/day municipal waste and 0.43 kg/bed/day recyclable waste constitutes. The annual total economic value of the recyclable waste is 92,980 Turkish liras. It will help to the environmental awareness of the implementation of recycling projects in hospitals; by developing country contribution to the economy as well as specifically limited to ensure the protection of natural resources.