Tedarik süreçlerine e-ticaret entegrasyonu ve sonuçları
Integration of e-commerce to supply process and results
- Tez No: 268134
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK MENDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Elektronik ticaret hem satıcılar hem alıcılar hem de firmalar için çeşitli avantajlar sunmaktadır. Bu çalışmada, elektronik ticaretin firmalara sağladığı yararları daha iyi anlayabilmek için elektronik ticaretin tedarik süreçlerine entegrasyonu ile elde edilecek sonuçların analizi üzerine yoğunlaşılmıştır.Elektronik ticareti tedarik süreçlerine entegre etmiş Türk Traktör Fabrikasında, e-üretim, e-tedarik ve e-stok kısımları incelenmiş; teker teker firmaya sağladıkları tasarruflar ve kolaylıklar gözlemlenip açıklanmıştır. Türk Traktör Fabrikasında, e-ticaret öncesi sistem ve e-ticaret sonrası sistem karşılaştırılmış ve fabrika çalışanlarıyla bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Anket sonuçlarına göre, e-ticaret kullanımı sonrası yeni sisteminde, tedarik sürece işlem tarafları arasında iletişimin daha verimli hale geldiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
E-commerce provides several advantages for sellers, customers and firms. In this study, to understand better the benefits e-commerce provide to the firms, analysis of outputs result from integration of e-commerce to the supply process is intended.In Türk Traktör Factory which has integrated the e-commerce to its supply process e- production, e-supply and e-stock are examined and one by one savings and facilities they provide to firm are observed and explained. In Türk Traktör Factory, the system before the e-commerce and the system after the e-commerce has compared and a survay has conducted with the workers of the factory. According to the results of survey, in new system after the using of e-commerce, the communication between parts of supply process has becomen more efficient has observed.