Metrik ve Menger uzaylarda sabit nokta teoremleri
Fixed point theorems in Menger spaces
- Tez No: 268136
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. DURAN TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tezde metrik ve Menger uzayda verilmiş bazı tanım ve teoremler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Daha önce verilmiş bir kapalı (implicit) bağıntıyı sağlayan küme değerli dönüşümler için Caristi seçim teoremine yer verilmiştir. İki tam metrik Uzayda küme değerli iki dönüşüm için sabit nokta teoremleri ve üç tam metrik uzayda üç tek değerli fonksiyon için sabit nokta teoremleri ispatlarından bahsedilmiştir. Son olarak ise Menger uzayda ortak sabit nokta teoremleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some definitions are given in metric spaces and Menger?s theorem and the relations between the examined. On implict set of relations that provide valuable selection for conversations Caristi of theorem has been talking about. Two complete metric space and set-valued fixed-point theorem for two mappings and three complete metric space for three single-valued functions we fixed point theorem proving one mentioned. Finally, the common fixed point theorems in Menger spaces were examined.