Kobalt 60 gamma kaynağı ile doz telafi kaması ve kurşun blok geçirgenlik faktörlerinin belirlenmesi
Determination of the transmission factors of wedge and lead (Pb) blocks by cobalt 60 gamma source
- Tez No: 268162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF OKUDUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, Dr. Abdurahman Yurtarslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bulunan, Equinox model Co-60 gamma kaynağı ile yapılan ışınlamalarda; standart blok, fokalize blok ve doz telafi kamasının geçirgenlik faktörlerinin hesaplanmıştır. Bu amaçla, birim zamanda verilen doz miktarı için farklı alan ve derinliklerde SAD ve SSD teknikleri kullanılarak, her bir teknik için alan ve derinlik ikilileri oluşturularak ayrı ayrı ölçüm alınmıştır. Böylece SAD ve SSD teknikleri ile alan ve derinlik değişimlerinin geçirgenlik faktörü üzerindeki etkisi araştırılmıştır.Anahtar Kelimeler : Radyoterapi, Radyasyon, Kobalt 60, Kama, Kurşun blok, Geçirgenlik faktörü
Özet (Çeviri)
In this study, it is indented for calculating standard block, cerrobend block and wedge filter transmission factor using the Co-60 Gamma source with Equinox model, existed in the Dr. Abdurahman Yurtarslan Ankara Oncology Education and Research Hospitals. Therefore, by using SAD and SSD techniques in different field and depth for radiated dose volume per second, it is separately measured for each technique building field and depth doublet. Consequently, it is investigated field and depth changes on the effect of transmission factor with SAD and SSD techniques.Key Words : Radiotherapy, Radiation, Cobalt 60, Wedge, Lead (Pb) block, Transmission factor