Taxonomic revision of the tribe Triticeae dumortier (Poaceae) in Turkey
Triticeae dumortier (Poaceae) oymağının Türkiye?deki revizyonu
  1. Tez No: 285656
  2. Yazar: EVREN CABİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 387
Özet
Triticeae (Poaceae) oymağı Poaceae familyası içerisinde en önemli oymaklardan birisidir. Bu oymak bünyesinde ekonomik açıdan çok önemli olan buğday (Triticum L.), arpa (Hordeum L.) ve çavdar (Secale L.) tahıllarını içermektedir. Bu oymak birçok sistematik çalışmanın odağı olmasına karşın, bu oymak için henüz herkes tarafından kabul gören bir taksonomik yaklaşım bulunmamaktadır.Türkiye'de bulunan Triticeae Dumort. Oymağının revizyonuna yönelik bu araştırma, 1 Haziran 2006 tarihinden başlayarak 4 yıl süreyle Türkiye'nin tüm yörelerinden toplanan örneklere ilave olarak gerek yerli ve gerekse yabancı araştırmacılar tarafından toplanmış materyale dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Oymak bünyesindeki bütün örnekler standat taksonomik yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir.Tez esas itibarı ile dört bölümden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bölümlerde, giriş ve Triticeae oymağı ile ilgili genel bilgiler ve çalışmada kullanılan materyal ve yöntemler verilmiştir. Giriş kısmında oymak bünyesindeki farklı taksonomik değerlendirmeler kısaca açıklanmış ve oymak içinde bulunan cinslerle ilgili son zamanlarda gerçekleştirilmiş olan taksonomik, morfolojik ve sitolojik çalışmalar kısaca açıklanmıştır.Tezin üçüncü bölümünde ise proje esnasında elde edilen oymak taksonomisinde teşhis edici özellikler olarak kullanılan morfolojik, mikromorfolojik ve ekolojik verilerin önemleri açıklanmıştır. Özellikle gluma ve lemmalar üzerinde yapılan SEM analizleri oymak sistematiğinde önemli taksonomik değerler taşımaktadırlar. Yine bu bölümde oymak bünyesinde bulunan taksonların dağılım ve habitat tercihleri tartışılmış ve ?IUCN? tehlike kategorileri, nadir türlerin ülkemizde devamlılığını temin amacıyla, yeniden değerlendirilmiştir.Tezin dördüncü kısmı Triticeae oymağının revizyonunu içermektedir. Bu kısımda Türkiye için tanınan cinslere ait bir cins anahtarı verilmiş. Her tür için, sinonimleri, güncellenmiş tanımı, çiçeklenme zamanı, tip örnekleri, Türkiye'deki genel dağılımı, fitocoğrafik elementi, grid tabanlı örnek lokasyonları ve Türkiye dışındaki dağılımı verilmiştir. Bununla birlikte cins içi sınıflandırmayı gösteren tür anahtaları ve eğer varsa tür içi taksonlar içinde anahtarlar verilmiştir.Bu oymak bünyesinde, 18 cins, 79 tür, 27 alttür ve 37 varyete belirlenmiş ve bunların arasında 1 yeni tür (Psathyrostachys narmanica Cabi & Doğan sp. nov.), 3 yeni alt tür (Psathyrostachys fragilis (Boiss.) Nevski subsp. artvinense Cabi & Doğan subsp. nov.; P. daghestanica (Alex.) Nevski subsp erzurumica Cabi&Dogan subsp. nov.; Aegilops triuncialis L. subsp bozdagensis Cabi&Dogan subsp nov.) ve 4 yeni varyete (Agropyron cristatum (L.) subsp. pectinatum (Bieb.) Tzvelev var. mucranatum var. nov.; Eremopyrum bonaepartis (Sprengel) Nevski. var. aristatum Cabi & Doğan; Thinopyrum pycnanthum (Godr.) Barkworth var. aristatum Cabi & Dogan var. nov.; Hordeum spontaneum C. Koch var. anatolicum Cabi & Dogan var. nov. ilk kez tanımlanmıştır. Bilim dünyası için yeni olan taksonlara ek olarak, Aegilops juvenalis (Thell.) Eig. ve Hordeum spontaneum var. proskowetzii Náb?lek taksonları Türkiye Florası için ilk kez kayıt edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Triticeae is one of the most important tribes of the family Poaceae. It contains wheat (Triticum L.), barley (Hordeum L.) and rye (Secale L.) which are economically the most important cereals. Although the tribe has been the focus of several systematic studies there has not been a universally accepted taxonomic treatment for the tribe.This research study aiming to revise the tribe Triticeae Dumort. (Poaceae) in Turkey has been carried out by means of collecting specimens from all the localities in Turkey as well as examining the material collected over the years by the other researchers either from Turkey or abroad for a 4 year period starting from June 1th, 2006. All the specimens belonging the tribe were analysed by means of using standart taxonomic methods.This thesis is divided into four main chapters. In the first and second chapters, an introduction and general information about the tribe Triticeae and the material and methods used in the study are given. In the introduction part different taxonomic treatments on the tribe are explained briefly and the recent studies on the genera included in the tribe such as taxonomical, morphological and cytological are explained breifly.In the third chapter of the thesis, the significance of the morphological, micromorphological and ecological data which were used as diagnostic features in the taxonomy of the tribe are explained. Especially, SEM surveys of the glumes and lemma parts found to have great taxonomic values for the systematics of tribe. Distribution and habitat preferences of the tribe are discussed and IUCN threat categories of the taxa are reevaluated along with the types of threats so as to guarantee their sustainability of the rare taxa in Turkey.The fourth chapter covers the revision of the Tribe Triticeae in Turkey. A key for the genera is given. Synonymy, updated descriptions, flowering time, habitat, type citation, general distribution in Turkey, phytogeographical elements, specimen citations on a grid basis and general distribution outside Turkey, are given for each species. Along with general descriptions, keys to species and infraspecific categories are where necessary.In Tribe Triticeae, 18 genera, 79 species, 27 subspecies and 37 varieties have been recognized including 1 new species (Psathyrostachys narmanica Cabi & Doğan sp. nov.), 3 new subspecies (Psathyrostachys fragilis (Boiss.) Nevski subsp. artvinense Cabi & Doğan subsp. nov.; P. daghestanica (Alex.) Nevski subsp erzurumica Cabi&Dogan subsp. nov.; Aegilops triuncialis L. subsp bozdagensis Cabi&Dogan subsp nov.) and 4 new varieties (Agropyron cristatum (L.) subsp. pectinatum (Bieb.) Tzvelev var. mucranatum var. nov.; Eremopyrum bonaepartis (Sprengel) Nevski. var. aristatum Cabi & Doğan; Thinopyrum pycnanthum (Godr.) Barkworth var. aristatum Cabi & Dogan var. nov.; Hordeum spontaneum C. Koch var. anatolicum Cabi & Dogan var. nov. In addition to the taxa new for science, Aegilops juvenalis (Thell.) Eig. and Hordeum spontaneum var. proskowetzii Náb?lek are recorded for the first time for the Flora of Turkey.