Bazı 2-amino tiyofen türevleri ile karbosiklik ve heterosiklik aminlerden azo boyarmaddelerin sentezi ve spektroskopik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of azo dyes prepared from some 2-aminothiophene derivatives with carbocyclic and heterocyclic amines and investigation of their spectroscopic properties
  1. Tez No: 268179
  2. Yazar: BANU KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışmada etil 2-amino-4-feniltiyofen karboksilat türevleri kenetlenme bileşeni olarak kullanılarak, çeşitli sübstitüe karbosiklik ve heterosiklik aminlerin diazonyum tuzları ile kenetlendi ve dört seri azo boyarmadde sentezlendi. Bu bileşiklerin yapıları FT-IR, 1H-NMR ve kütle spektrometresi ile aydınlatıldı. Bileşiklerin DMSO, metanol, asetik asit ve kloroform içindeki absorpsiyon spektrumları incelendi. Ayrıca bu boyarmaddelerin rengi üzerine çözücü, sübstitüent ve asit-baz etkisi ayrıntılı olarak incelendi. Karbosiklik aminlerden sentezlenen bileşiklerin absorpsiyon maksimumları ile Hammett sübstitüent sabitleri arasında doğrusal bir ilişki olduğu gözlendi. Ayrıca sübstitüent etkilerinin çözücüden çok fazla etkilenmediği belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, Four series of azo dyes were synthesized by using some ethyl 2-amino-phenylthiophene carboxylate derivatives as coupling components and coupling them with diazonium salts of various substituted carbocyclic and heterocyclic amines. The structures of the compounds were evaluated by using FT-IR, 1H-NMR and mass spectroscopic techniques. The absorption spectra of these compounds in DMSO, methanol, acetic acid and chloroform were investigated. The solvent, substituent and acid-base effects on the absorption spectra of the dyes were also examined in detail. A linear correlation was observed between the Hammett substituent constants and the absorption maxima of the dyes which are synthesized from carbocyclic amines. It was also determined that substituent effect was not affected by the solvent.